Tajska, dežela nasmehov, templjev in izvrstne ulične hrane, ima vsekakor ene najlepših plaž na svetu, popotovanj željnim pa omogoča še mnogo več. Kaj vse lahko potovanje po Tajski ponudi in kaj obiskati?
Mar Tajska res predstavlja kulturni šok?
Pripravljala sem nahrbtnik za svojo prvo solo azijsko pot, v novembru, ko se na Tajskem končuje monsun in se začenja najugodnejši čas za obisk. Bom res doživela kulturni šok, kot so rekli mnogi? Morda res nisem razumela jezika, nisem znala brati tajske pisave, a jezik nasmeha, topline in izvrstne kuhinje je vsekakor mednaroden, in prav nič šokanten. Na Tajskem sem se počutila povsod dobrodošlo, sproščeno in navdihnjeno. Prav nič kulturno šokirano. 🙂 Spremembo pa sem vsekakor občutila močneje, ko sem se vrnila v hladnost Evrope – metaforično in dobesedno.
Čas mojega potovanja po Tajski: 23 dni
Načrt poti: Bangkok – Ayutthaya – Chiang Mai – Phuket – Ko Phi Phi – Khao Lak – Similanski otoki – Khao Sok – Bangkok
Prevozna sredstva: avtobusi, notranji let (Chiang Mai – Phuket) in ladje do otokov
Tajska destinacija št. 1: Dobrodošli v Bangkoku!
Vroča in soparna prestolnica Tajske, Bangkok, polna vrtoglavih sodobnih stolpnic, prepletenih z barakastimi hiškami in rečnimi kanali, se razteza na šestkrat večji površini kot Ljubljana in ima skoraj 11 milijonov prebivalcev. V središče sem prispela milo rečeno nenavadno. Sredi desetpasovnice – Tajci vozijo po levi – nas je sprevodnik sredi počasne vožnje enega za drugim potiskal z avtobusa.
V počasnem teku smo vzeli še svojo prtljago in se z obilo sreče s pomočjo domačinov prebili na drugo stran ceste. Takšen je tajski promet. Ko se pridružijo še podivjani tuk tuki, prepolni smetarski kamioni, odprti avtobusi ter množica ljudi, je kaos popoln.
Bangkok – vzhodne Benetke s čudovitimi templji in drugimi znamenitostmi
Zato se je po Bangkoku toliko lepše premikati z ladijskim prometom po reki Chao Phraya, katere kanali prepredajo mesto kot morje Benetke. Z reke je čudovit pogled na prepoznaven bangkokški tempelj Jutranje zore ali Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan. Nisem se zatipkala.
Imena tajskih templjev si je nemogoče zapomniti, imajo jih kar 40.000.
Glavna znamenitost Bangkoka je tempelj Wat Phra Kaew ali Tempelj Smaragdnega bude iz 15. stoletja, narejenega iz enega kosa zelenega jasperja. Velja za najlepši in najpomembnejši tempelj v državi in je del kompleksa čudovitih zgradb Velike palače, v kateri je do leta 1925 bivala tajska kraljeva družina. V templju Wat Pho je še ena bistvena znamenitost, 46-metrski ležeči Buda, počivajoč v nirvani. Budistične menihe v žafranasti oblačilih je moč srečati po vsem mestu, verniki jim darujejo hrano, cvetje in vse, kar jim v templjih pride prav.
Bangkok – mesto, ki nikoli ne spi
Po eni najbolj znanih zabavljaških ulic na svetu Khao San Road dan in noč odmevajo karaoke, zvoki nočnih klubov in kriki prodajalcev ulične hrane. Obiskovalci v akvarijih z ribicami negujejo stopala ali okušajo ocvrte kobilice, škorpijone in črve. Kobilice resda ni lahko dati v usta, a je, ko premagaš predsodek, okusna in hrustljava kot čips. V živahni kitajski četrti zlahka pozabiš, da si na Tajskem.
Pestro je tudi v bangkokških rdečih četrtih, kot je Patpong, kjer cveti seks turizem in ponujajo ogled zloglasnih ping pong predstav. Tam pozorno opazujem, ali je pred mano “lady boy” ali res privlačna Tajka. Razen po višini jih je res težko ločiti.
V nasprotju z dostopnostjo seks turizma, v katerega so potisnjene mnoge mlade Tajke iz revnih družin, poljubljanje v javnosti ni zaželeno. Tajci tudi še vedno prakticirajo odkup neveste. Med opazovanjem dogajanja pogosto opazim starejše zahodnjaške moške z mladimi tajskimi ljubicami, s katerimi tu, daleč od zahodnega sveta, vodijo občasno življenje in za njih skozi vse leto dobro poskrbijo. Za mnoge Tajke, ob katerih se človek res počuti kot najbolj zanimivo in pomembno bitje na svetu, je to ugodna rešitev, mi pove ena izmed njih.
Neštete tržnice, polni parki in odlična ulična hrana
Tajska je na splošno dežela tržnic in odlične ulične hrane. Tajci le redko kuhajo doma. Ulična hrana je izjemno poceni, zelo okusna, močno začinjena in hitro pripravljena. Premične vozičke s hrano, na katerih ti juhe za s sabo postrežejo kar v vrečkah, je najti na vsaki ulici. Obiščem plavajočo tržnico na čolnih in se sprehodim po nabrežju kanalov, kjer prodajajo sveže pridelke, v vedrih vode plavajo ribe, rakci in želve, pogled se mi ustavlja tudi na lončarskih izdelkih in oblačilih iz pisane svile in lahkega poslikanega bombaža.
Sodobnejše tržnice so polne elektronskih naprav, trgovinski centri megalomanski, parki zvečer pa presenetljivo polni množične aerobike in drugih aktivnosti. Gremo zamigat!
Po aktivnosti je treba znova dobro jesti. Mmm, ocvrt riž s piščancem v ananasu, lepljiv riž z mangom (Khao Niao Ma Muang), pad thai, pekoči curryji, juhe z rezanci in ocvrte bananine palačinke (Roti Gluay). Tajci za razliko od preostalega azijskega sveta ne jedo s palčkami, temveč z žlico v desni in vilico v levi roki, noža ne uporabljajo. Hrano pripravljajo zelo na hitro in pred tabo. Zelenjavo in meso na hitro potisnejo v vrelo vodo, nato vse skupaj prepražijo v voku z rižem ali rezanci. Izjema so dolgotrajnejše jedi, kot je na primer lepljiv riž z mangom, za katerega riž namakajo tudi do 24 ur. Seveda je treba paziti, kje na ulici ješ, na tržnicah, namenjenih domačinom, so higienski standardi mnogo slabši.
Nastanitve v Bangkoku poiščite TUKAJ
Tajska destinacija št. 2: Ayutthaya
Le uro vožnje severno od Bangkoka se nahaja historično mesto Ayutthaya, ki je bilo ustanovljeno leta 1350 in so ga v 18. stoletju uničili Burmanci. Nekoč je bilo to eno največjih mest na svetu svojega časa, danes pa predstavlja umirjen umik od vrveža v Bangkoku.
O mogočnosti mesta Ayutthaya v času Siamskega kraljestva danes pričajo čudovite ruševine templjev in stolpov, ki sodijo pod UNESCO kulturno dediščino. Historično mesto se razprostira na kar 289 hektarjih in zajema 41 templjev, najvredneje si je ogledati templje Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Mahathat z budo v koreninah drevesa, Wat Phra Si Sanphet, Wat Lokayasutharam s 37-metrskim ležečim budo, Wat Ratchaburana in in Wat Phanan Choeng z 19-metrskim budo na drugi strani reke Chao Phraya.
Historično mesto leži na otoku, obkrožajo ga tri reke, po največji, Chao Phraya, se lahko zapeljete z ladjico do preostalih templjev. Do Ayutthaye se lahko podate tudi na izlet z ladjo vse iz Bangkoka.
Za obisk tega čudovitega prizorišča priporočam več kot en sam dan. Tu boste lahko tudi spoznavali lokalno kulturo, srečali opice in slone, kaj dobrega pojedli in uživali v umirjenih večerih.
Tajska destinacija št. 3: Chiang Mai – na sever po mir, naravo in pristnost
Dobrodošli v podgorskem mestecu Chiang Mai na severu Tajske. Tokrat ni treba pogledovati k višku, tu so le nizke, ljubke hiške, prijazni ljudje, odlične vibracije, krasno podnebje, v katerem se lažje diha, številne tržnice, nizke cene in nepopisno dobra hrana na vsakem metru poti. Sposodite si kolo in si dovolite, da vas sproščeno mesto vodi samo.
Nasmehnite se nazaj gostoljubnim domačinom, vrnite jim priklon, ohladite se pod pisanimi senčniki in se osvežite z zmiksanim sokom iz svežega sadja z ledom. Na enem izmed stotine stolov na prostem si privoščite polurno masažo stopal za evro, dva ali zavijte na tajsko masažo celega telesa. Zvečer se sprehodite skozi nočne bazarje pod lampijoni in v nedogled barantajte. Najbolj vztrajni boste ceno spustili tudi do desetkrat.
Chiang Mai je raj za ljubitelje narave in živali
V mestu Chiang Mai in njegovi okolici si nedvomno velja ogledati mogočen tempelj Wat Phra That Doi Suthep na 1073 metrov visokem hribu, od koder je panoramski razgled na mesto in okolico.
Uživajte v neokrnjeni okoliški naravi, med kopanjem v slapovih sredi tropskega gozda, ob vožnji z bambusovimi splavi, občudujte opice, božajte tigre ali poskrbite za slone v tamkajšnjih zavetiščih.
Udeležite se kuharskega tečaja, na katerem se boste z zabavnimi kuharji podali po nakupih na tržnico. Tajci verjamejo, da neumita jajca zdržijo tri tedne dlje in da veliko curryja v hrani ščiti pred komarji. Pa koliko vrst riža imajo! Največkrat kuhajo z jasminovim. Če le imate čas, se podajte še severneje do mesteca Chiang Rai, ki velja za eno najlepših na Tajskem.
Čas preživet na severu Tajske, ni nikoli izgubljen.
Tajska destinacija št. 4: nacionalni park Khao Sok – obisk najstarejšega pragozda (džungle) in jezera Cheow Lan
Ste vedeli, da se na Tajskem nahaja najstarejši pragozd na svetu? Obiščete ga lahko v enem izmed najlepših nacionalnih parkov na Tajskem Khao Sok, ki je pravi skriti biser Jugovzhodne Azije. Na vsakem hektarju se nahaja kar 200 različnih vrst rastlin, zelo bogat pa je tudi z živalskim svetom. V njem so med drugim tigri, lenivci, sloni, azijski črni medvedi in številne druge živali. Za park Khao Sok so značilne tudi čudovite skale iz peščenjaka in apnenca, ki se dvigajo med 300 in 600 metri nad gladino.
Park namreč prečka tudi apnenčasta gorska veriga z najvišjo točko 950 metri nadmorske višine, na kateri se ujame monsunsko deževje iz Tajskega zaliva in Andamanskega morja, ki skupaj z erozijo tvori značilne kraške formacije. Prelep pogled nanje je z jezera Cheow Lan, po katerem se je res vredno odpraviti na plovbo. Lahko pa greste še korak dlje s svojo pustoloviščino in tudi prespite v plavajočih bungalovih!
Nič manj pustolovsko ni prespati v osrčju samega parka Khao Sok, kjer vas bodo v bungalovih najverjetneje zbudile opice, sprehod po pragozdu oziroma džungli pa vam bo nedvomno ostal v spominu za vedno. Ne morete si misliti, kako je v džungli glasno. 🙂 Priporočam, da si za obisk parka Khao Sok vzmete od 2 do 3 dni. Vožnje po jezeru, pa tudi trekingov pa parku, se lahko udeležite organizirano iz okoliških destinacij, kot je Phuket.
Nastanitve v narodnem parku Khao Sok: –> PREBRSKAJ
Tajska destinacija št. 5: rajske plaže Tajske
Tajska ima več kot 3000 kilometrov obale in na stotine rajskih tropskih otokov. . Nič zato! Kokosove palme, apnenčasti monoliti, belopeščena mivka, smaragne barve morja in neštete lagune, skrite med džungelsko pokrajino, upravičijo sloves enih najbolj osupljivih in eksotičnih plaž na svetu.
Kam se podati, je odvisno od tega, kaj si od plaže želite. Možnosti je nešteto. Otoka Ko Phangan z bučnimi zabavami ob polni luni in Koh Samui s številnimi luksuznimi rajskimi resorti, obalnimi bungalovi in joga umiki ponujata oboje – zabavo in mir, zato sta zelo priljubljena destinacija. Med najlepše uvrščajo tudi plaže Railey v bližini osupljivega parka Krabi, Nai Harn na priljubljenem Phuketu z mednarodnim letališčem in Maya Bay na rajskem otoku Ko Phi Phi, kjer so snemali film Obala z Leonardom DiCapriem.
Pa belopeščene plaže otoka Ko Samet, plaža Sairee na majhnem otoku Ko Tao s prelepimi sončnimi zahodi, Ko Lipe, ki s svojimi rajskimi plažami spominja na Zanzibar ali Maldive, in manj turistični otok Ko Lanta, ki velja za enega najlepših na Tajskem.
Sama sem jo mahnila na zahodne plaže Tajske, in sicer na ogled znamenite filmske plaže v zalivu Maya v bližini otoka Ko Phi Phi, se zapeljala čez Phuket, se za nekaj dni ugnezdila na obali Khao Laka, kamor je udaril uničujoč cunami, in obiskala nepopisno lepe Similanske otoke, ki veljajo za eno izmed desetih najboljših potapljaških destinacij na svetu.
Pri odločitvi, kater Tajski otok izbrati, morda velja omeniti, da je zahodno obalo najbolje obiskati v zimskih mesecih, ko ni dežja, vzhodna obala pa je primerna za obisk praktično skozi vse leto, saj je monsunskih padavin manj. Če želite doživeti več otokov, vam predlagam “island hopping”, bodisi organizirano ali v lastni režiji. Tako lahko v na primer 14 dneh prečešete dobršen del bodisi jugo-zahodne ali vzhodne tajske obale.
Jug in sever Tajske sta si zelo različna
Kljub vsej rajskosti juga se nisem mogla otresti spomina na bolj prvinski sever Tajske. Na pristnost hrane, na toplino ljudi, ki se je čutila na vsakem koraku, na občutek, da si zlit z domačini. Po tem, ko sem v nacionalnem parku Khao Sok doživela divjino pragozda, se na rajskih Similanskih otokih ob potapljanju med koralnimi grebeni srečala iz oči v oči z majhnim morskim psom, in prek pripovedi Avstralca spoznala, koliko starejših zahodnjakov na jugu Tajske umirjeno preživlja svojo upokojitev, sem se ugnezdila v obalno mestece Khao Lak. Pred leti ga je prizadel uničujoč cunami. Tu sem naletela na majhno pristno restavracijo na prostem, v lasti prijaznega tajskega para.
“Sanja cooking, Sanja cooking,” sta ob jutrih vpila, ko sta me zagledala. Izvrstno, nič več turističnih obmorskih restavracij z dunajskimi zrezki, sem se razveselila. Skupaj smo kuhali, se smejali in učili drug drugega svojega jezika. Ob slovesu smo se dolgo objemali in si izmenjali darila.
Včasih ni tako pomembno, da vidiš nekaj novega, kot da občutiš nekaj starega. In želim si, da bi lahko Tajsko občutila znova.
Koristni napotki za potep po Tajski
- Uredite si povezljivost. Če bi radi imeli dostop do interneta tekom cele poti, kar je nedvomno smiselno, če potujete sami, lahko kupite lokalno e-SIM kartico na destinaciji ali enostavneje zakupite Airalo e-SIM za Tajsko (ali Airalo e-SIM za Azijo, če potujete v več držav). Izbirate lahko med 10-dnevnim in 15-dnevnim paketom.
- Naložite si Google Translate app. Da bi lahko razumeli tajsko pisavo, si naložite google translator, ki prevaja besedilo tudi s fotografij. Verjemite, da vam bo koristilo.
- Pred potovanjem preberite aktualne napotke za pot na Tajsko na spletni strani Gov.si.
- Preberite, katera so obvezna in priporočena cepljenja za Tajsko na spletni strani Zdravinapot.si.
- Ne pozabite na ustrezen adapter za elektronske naprave. Med priljubljenimi je univerzalni adapter Tessan.
- Zelo priročna je tudi ultrazvočna zapestnica proti komarjem, ki oddaja zvok soroden zvokom samca komarja ali zapestnice z repelentom. V Khao Sok sem (pragozd) potovala z ultrazvočnim obeskom in je odlično deloval.
Želim vam čudovito potovanje na Tajsko. Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in v brezplačnem novičniku za več ekskluzivnih vsebin. Hvala. –>
Preberite tudi: