Potujete na Zanzibar? Slovenka Tanja Rherri je na Zanzibar prestavila svoje življenje. V pogovoru podaja nasvete za potovanje, navdih za spremembe in vabi v sproščujočo zanzibarsko oazo – Tamaru House.
Destinacija: Zanzibar
Življenje Tanje Rherri, ki je nekoč delala kot frizerka, je bilo vselej kreativno, zanimivo in polno potovanj. A želela si je živeti življenje, v katerem bi jo prav vsak dan navdihoval. Na svojem prvem potovanju – s teto se je odpravila na otok Bali – se je zaljubila v potovanja, različne kulture in drugačnost. Otoki s svojo neokrnjeno naravo, svobodo, soncem, vodo in palmami, so postali njena največja strast in v njej je začela tleti močna želja, da se preseli na rajski otok. Svojo željo je uresničila skupaj s prijateljico Marjano – na Zanzibarju sta postavili resort z bungalovi Tamaru House.
Tanja, kako ste živeli, preden ste se preselli na Zanzibar?
Življenje v Sloveniji je potekalo po ustaljenih smernicah. Veliko dela, obveznosti, druženja, športa, vse to se tu ni spremenilo, a stopiti iz okvirjev, ki nas bremenijo, je neprecenljivo. Slovenci imamo v sebi veliko negative, večno premlevamo, kaj vse ni dobro, česa ne smemo, kaj se ne spodobi in se preveč ženemo za materialnim. Stalnica sodobnega časa, ki ubija naše zavedanje, kdo sploh smo in kakšen namen imamo v svetu. Ob obilici obveznosti so naša obzorja pogosto ozka, saj ni časa in volje za širino. Ne pravim, da bi se morali vsi preseliti, spoznaš pa v Afriki, da za srečne in nasmejane obraze ne potrebuješ veliko. Materialne stvari osrečujejo trenutno, čez čas adrenalin popusti, in zaželimo si novo, večje in dražje. Globoko v nas pa je še vedno prisotna praznina. Svetovala bi, da ljudje sledijo svojim sanjam, in sanje se bodo uresničile.
Slovenci smo prekrasni ljudje s premalo poguma in velikimi srci.
Se je za selitev na rajski otok lažje odločiti še z nekom, kot ste se vi?
Svoje sanje sva uresničili skupaj s prijateljico Marjano, ki je tudi polna upov in pozitivne energije. Na nek način sva si podobni, v marsičem se tudi razlikujeva. Morda je lažje v dvoje, ker deliš mnenja in ideje, a mislim, da mora za vsako idejo in njeno uresničitev vsak sam trdno stati in verjeti, da jo lahko opravi tudi sam. Zanašanje na druge ne prinaša uspeha. Seveda na drugem koncu sveta ni vse enostavno, lahko pa za Zanzibar rečem, da si ljudje med seboj ogromno pomagajo in verjamejo, da je v slogi moč.
Zakaj ste izbrali ravno Zanzibar?
Nimam pravega odgovora na to. Prvič sem prišla sem s prijateljicami na dopust, nato še drugič in tretjič, in ideja je bila rojena. Z dobrim prijateljem z Zanzibarja smo ustvarili lepo zgodbo. Danes je tako, kaj bo jutri, ne vem. Živimo za prave trenutke.
Je bila ta pot enostavna ali vse prej kot to? Kakšni so bili začetki?
Za začetek potrebuješ vero, moč, znanje in prave ljudi ob sebi. Kadar je želja tako močna, se pogosto odvijajo stvari po načrtu in same po sebi. Tu smo v drugi kulturi in drugem sistemu. Nič ni enostavno nikjer. Predvsem se mi zdi pomembno čim manj komplicirati, kot smo vajeni v Sloveniji. Ljudje so tu zelo pridni, delajo lahko dneve in noči, da preživjo. Veliko jih nima izobrazbe in so priučeni dela. So veliki rokodelci in željni novih znanj.
Kako ste se lotili selitve na Zanzibar in svojega projekta Tamaru House?
Večkratni obisk otoka, iskanje pravega prostora, veliko branja in učenja o zakonih na Zanzibarju in njihovem delovanju. Posvetovanje s prijateljico, ki živi na otoku že vrsto let, pa vse do skiciranja projekta, izbire izvajalcev, pri katerem je bil v veliko pomoč domačin, prijatelj, ki ga neizmerno ceniva. Obe z Marjano imava izjemen čut in skrb za ljudi. Sva sproščeni in v turizmu novinki, obiskovalcem želiva prikazati otok tak, kakršen je.
Kaj Tamaru House ponuja, za kakšen tip nastanitve gre? V čem vidiš njegovo prednost?
Koncept nastanitve —> Tamaru House ponuja osebno izkušnjo. Nihče ni le številka, kot je navada v hotelih. Želiva, da se gostje počutijo kot doma. Da izgubijo strah pred kulturnim šokom, drugačnostjo, domačini, tukajšnjo hrano. Gostom tudi pomagava pri organizaciji izletov po otoku, safarijih na celini, rojstnodnevnih večerjah in obletnicah. V Tamaruju imava tudi majhen spa, kjer se gostje lahko sprostijo, urejajo, masirajo in sproščajo. Nahajamo se na obrobju vasice Nungwi na severnem delu otoka in imamo štiri bungalove, primerne za družine, pare ali posameznike. Nudimo nočitve z zajtrki, ostale obroke pa lahko okusijo v okolici, saj je tu naokrog obilo dobre hrane. Na željo gostov kdaj pripravimo tudi večerje z lokalno hrano in njihovimi obredi hranjenja. Za vse, ki niso vešči jezika, jim pomagava k brezskrbnim počitnicam.
Je morda Tamaru House že postal zbirališče obiskovalcev iz Slovenije? Kaj obiskovalci radi poudarijo, da jim je všeč, in kaj jim morda ni?
Zanzibar privablja vse več obiskovalcev iz Slovenije, tega sem res vesela. Najbolj jim je všeč utrip vasi – po prvem šoku, seveda, ko pridejo z asfaltiranih cest na vaško cesto. Všeč so jim prijazni domačini, čeprav so pole pole – počasi, počasi v swahili jeziku, dobra hrana in naša nastanitev, ki je kot nekakšna oaza na obrobju vasi. Zvečer jim je všeč prijeten vetrič in mir za spanje. Ob večerih je čas za sproščanje, zgodbe, obilo smeha. Velikokrat se skupinsko odpravimo v nočne klube, kjer domačini s svojimi gibi ne razočarajo. Imajo odlične plesalce. Manj všečni so “beach boys-i” na plažah, ki na vsak način želijo prodati izlete in izdelke za preživetje. Ti znajo biti res naporni. Vsaj prve dni, ko pridejo novi obrazi.
Rezervirajte nastanitev na: Tamaru-house.com ali na Booking.com
Kaj je na Zanzibarju res dobro doživeti?
Obiskovalcem Zanzibarja vselej priporočava, da doživijo vožnjo z njihovimi motorji in taksiji, ki so res nekaj fantastičnega, pa sprehode skozi vasi, ribje tržnice, obisk malih živalskih vrtov – stik z živalmi je tu zelo pristen. Sproščanje ob prekrasni obali Kendwa in Nungwija je tudi nujno doživetje. Pa vožnja s tradicionalnimi lesenimi čolni, tradicionalni ribolov, farma začimb in izlet na otok sužnjev (Changu island).
Kdaj je najbolj primeren čas za obisk Zanzibarja? Kakšno vreme lahko pričakujemo?
Za obisk Zanzibarja so primerni pravzaprav vsi meseci v letu razen meseci od aprila do sredine junija, ko je tu deževno obdobje. Julij, avgust, september predstavljajo koledarsko zimo in imajo fantastične temperature za vse tiste, ki ne marajo prevelike vročine in imajo raje bolj sveže večere. Pozimi se ob večerih temperatura spusti na 22 stopinj in je zelo prijetno. V kasnejših mesecih vročina narašča in razen kratkih ploh takrat dežja ni. Smo tik pod ekvatorjem. Vlažnost je od 60–70 % navzgor.
Letalska vozovnica je nujen predpogoj za obisk Zanzibarja. Od kje lahko ujamemo najugodnejše lete?
Najugodnejši leti za Slovence so iz Benetk – Turkish Airlines, Flydubai iz Zagreba in iz Ljubljane, Turkish Airlines iz Ljubljane, z Dunaja Ethiopian Airlines in Qatar Airways ter iz Milana Ethiopian Airlines. Letalske karte so v zadnjem letu poskočile, saj so letala polno zasedena in ugodne vozovnice takoj razprodane.
Je smiselno združiti obisk Zanzibarja s celinsko Tanzanijo? Se področji močno razlikujeta?
Združitev celinske Tanzanije z Zanzibarjem je vsekakor najboljša ideja. Safariji so fantastična izbira. Naši gostje najraje izberejo park Mikumi, ki je najbližji otoku. Ima najmanjšo površino, zato je velika verjetnost, da vidijo živali. In seveda obisk masajskih vasi. Zasebni vodiči jih zapeljejo do skritih kotičkov, kamor skupine ne zahajajo. Serengeti in Ngorongoro sta bolj oddaljena safarija, z večjimi površinami, in fantastično pokrajino. Vzpon na Kilimanjaro doda potovanju piko na i. Seveda se potovanje s temi izleti podraži, a za željne nepozabnih dogodivščin, ima Tanzanija na voljo široko paleto doživetij. Celino in otok je težko primerjati, tako kot drugod. Na celini živi 80 % kristjanov in je sistem bolj podoben našemu. Cene dobrin so na celini nižje.
Koliko časa naj si vzamemo za potovanje na Zanzibar?
Za potovanje bi priporočala 12 dni ali več. Večini je tudi to premalo. Prve dni bi priporočala za počitek in aklimatizacijo, potem so tu izleti, kakšen dan na plaži in je konec potovanja prekmalu tu. Če se v tem času odločijo še za 3–4-dnevni safari, zmanjka časa, da Zanzibar polno doživijo. Seveda je vse odvisno od tega, koliko obiskovalcu dopuščajo sredstva in čas.
Katere jezik je uporabno znati ob obisku Zanzibarja? In katere tri besede se je smiselno ob prihodu najprej naučiti?
Na Zanzibarju je uradni jezik swahili. Zelo uporabni sta angleščina ali italijanščina, saj so domačini teh jezikov kar vešči. Angleščina je sedaj v šolah obvezna, prej pa ni bila, zato tisti, ki se ne ukvarjajo s turizmom, angleščine ne znajo. Izjema so Tanzanijci s celine. Tri besede, ki jih je uporabno znati, pa so …
- “Mambo alihabari” – pozdrav
- “Asante sana” – najlepša hvala
- “Hapana” – ne
Kakšni so domačini do prišlekov?
Domačini so do prišlekov zelo prijazni in vedno priskočijo na pomoč, če jo kdo potrebuje. Vsekakor niso nespoštljivi ali nesramni.
Kaj ima pri plačevanju na Zanzibarju prednost – plačilne kartice ali gotovina? Katera valuta je najbolje sprejeta?
Prednost pri plačevanju ima gotovina, s katero se da izpogajati tudi boljšo ceno. S karticami se da večinoma plačevati v restavracijah in v nekaterih trgovinah, a zaračunajo 3–5-odstotno provizijo. Gostom svetujem, da pridejo na Zanzibar z evri in jih tu zamenjajo v njihovo valuto – tanzanijske šilinge. Evri imajo tudi vselej boljši menjalni tečaj kot dolar. Bankomatov je tu dovolj in izzivov z dvigom gotovine ne bi smeli imeti.
Katere zanizabrske specialitete je res treba poskusiti? Se morda kakšne jedi ne morete navaditi?
Najbolj pogoste jedi na Zanzibarju so riž, polenta, špinača, fižol, vse vrste rib in rakov in seveda njihov čapati – palačinka. Tudi hobotnice so fantastične, pa njihov krompir, pomfri, ki je tu res dober, ker ga režejo na roke. Več vrst curry omak – od kokosovih, govedine do piščanca, in obvezno poskusite lokalno juho urojo. Tu je tudi gromno tropskega sadja in zelenjave. Zelena solata žal ni pogosta, ker je veliko težav z elektriko in hitro oveni. Ni hrane, ki se je ne bi mogla navaditi. Okusi so odlični, za obiskovalce ne vidim težav. Dobiti je mogoče tudi evropsko hrano, kot so pice, burgerji, testenine in podobno.
Kaj je Zanzibarju ostalo od angleške kolonije?
Od angleške kolonije so Zanzibarju ostali fižol, vožnja po levi strani in ključavnice, ki se zaklepajo v drugo smer.
Kaj bi se lahko Slovenija naučila od Zanzibarja in kaj Zanzibar od Slovenije?
Zanzibar bi se lahko naučil od nas boljšega razpolaganja s časom in organiziranosti, ker tega res nimajo v sebi in je zato včasih res težko delovati. Imajo ogromno naravnih dobrin, ki bi jih lahko uporabili pri delu in zaslužku, a žal večinoma nimajo tega znanja. Zato smo tu, da si znanje delimo. Vsaka nova stvar jih iztiri in težko sprejemajo spremembe. Zdi se mi, da prehitro odnehajo z vajo.
Slovenija bi se lahko od afriškega otoka naučila mirnosti in strpnosti ter volje do življenja, nasmejanih obrazov, kljub temu, da jih večina živi pod pragom revščine.
Kljub revščini ti ljudje vedno ponudijo topel obrok in pomoč.
Tu ne boš nikoli videl nikogar ležati ob cesti, lačnega ali brez strehe nad glavo. Tudi vera, ki je na otoku muslimanska v 95 odstotkih, jim daje upanje za boljši jutri. Dobrodošli! Verjamem, da vam bo Zanzibar močno prirasel k srcu.
Koristne povezave:
- Uradna turistična spletna stran: Zanzibar.com
- Tamaru House: Tamaru-house.com & Tamaru House Facebook
- Tamaru House na Booking.com
- Iskalniki letalskih vozovnic: Kiwi.com in Skyscanner.com
- Aktivnosti na Zanzibarju in v Tanzaniji: GetYourGuide
- Zakup mobilnih podatkov: Airalo.com
Previdno na sonce
Pri obisku Zanzibarja bodite zelo pozorni tudi na močno sonce, saj leži Zanzibar v bližini ekvatorja. Izberite sončne kreme z zelo visokim zaščitnim faktorjem, a takšne, ki ne uničujejo koral. Preverite, katere so koralnim grebenom neškodljive sončne kreme.
Želim vam krasen obisk Zanzibarja in Tanzanije. Pridružite se nam tudi na družbenih omrežjih –>
Preberite tudi:
- Fuerteventura: otok vulkanov in sipin
- Kam za prvomajske počitnice? To so odlični bližnji predlogi
- Robinzonske počitnice: kakšen je dopust na samotnem otoku