V hribe s psom naslovnica
Izleti

V hribe s psom – najlepše pohodniške poti v Sloveniji

Iščete idejo, kam v hribe s psom? Na pravem mestu ste. Izvolite predloge za krasne pohodniške poti v slovenskih hribih in gorah, primerne tudi za pasje prijatelje.

Prvi skupni vzpon v hribe s psom

Blegoš s psom izleti Sanja Macur hribi

Pisala se je pomlad leta 2021, ko se je naši družini pridružila psička Bree, mešanka med pasmama bernardinec in labradorec. Vselej sem si želela aktivnega psa, ki se bo skladal z mojo aktivno naravo. Radoživega, ljubečega, pametnega, radovednega in lepo vzgojenega pasjega prijatelja, ki bo kot Timothy iz knjige Pet prijateljev naravno dopolnjeval družino. In Bree se je že kot majhna izkazala za psa mojih sanj. Kamor koli smo šli, povsod je šla z nami, tako so ji nekaj povsem naravnega vožnja z avtomobilom, ladjo, vlakom in potepi v neznano. “Pa bo imela rada tudi pohode v hribe in gore,” sem se spraševala. Dvomi so se razblinili s prvim vzponom.

Kot vse večja ljubiteljica hribolazenja in pohodov v čudovite slovenske gore sem komaj čakala, da bo dovolj velika tudi za tovrstne pohodniške poti. Pri večjih pasmah je namreč treba zaradi daljšega razvoja kosti in sklepov z vzponi počakati do starosti od 12 do 18 mesecev. Najin prvi, testni skupni vzpon je bil manj zahteven – odpravili sva se na zimski pohod na Blegoš v Škofjeloškem hribovju (1562 m.n.v) – in po njenem neizmernem veselju, tekanju v hrib in nazaj, res vzornem čakanju name in poslušanju navodil sem vedela: psička je rojena za v gorski svet! Izvrstno! Najine hribovske in kasneje gorske pustolovščine so se lahko začele in prav nič ne pretiravam, če rečem, da so s psičko povezani moji najlepši pohodi v hribe in gore.

Še preden se odpravite v hribe s psom po najinih stopinjah, pa nekaj pomembnih nasvetov.

Dobro je vedeti, preden greste v hribe s psom

  • Pes naj bo dovolj star, kosti in sklepi razviti. Če ste v dvomih, ali je že čas, se posvetujte z veterinarjem.
  • Pes naj bo dobro kondicijsko pripravljen, dobro opazujte, koliko zmore. Če je med vzponom utrujen, se obrnite. Imejte v mislih tudi dolžino in zahtevnost povratne poti.
  • Pohod s psom v hribe in gore zahteva od vas, če pot nima izvirov in potočkov, da nosite s sabo večje količine vode kot sicer. Če je pes večji, to pomeni tudi 1,5-2 l vode več. Za psa vzemite s sabo tudi kakšen prigrizek.
  • Tako za vas kot za psa v času pohoda ne sme biti prevroče. Na pot se poleti odpravite zgodaj (kot za pohode v gore na splošno velja). Imejte v mislih, da v visokogorju sence ni.
  • Izbirajte poti, ki so psu primerne. No, saj zato pa tudi iščete nabor idej. 🙂
  • V hribih in gorah upoštevajte prisotnost drugih pohodnikov, psov in divjih živali. Psa privežite, ko to zahteva situacija.
  • V gorah je še posebej pomembno, da pes dosledno upošteva vaša navodila, ker so pogoji zahtevnejši. Precenite torej, ali je za tovrstne pohode pes primerno vzgojen.
  • Pred odhodom se spoznajte z navodili PZS o odhodu s psom v hribe ter s splošnimi navodili o varnosti v gorah. Tako, zdaj pa res k idejam!

Ideje za pohode s psom v hribe in gore v Sloveniji – SANJAM. vodnik

1. ideja, kam v hribe s psom: Blegoš (1562 m)

Blegoš (lokacija), drugi najvišji vrv Škofjeloškega hribovja, je bil prvi vzpon v hribe z mojo takrat leto dni staro psičko Bree. Koliko veselja nama je prinesel ta prvi pohod! Blegoš je prekrival sneg, zadnji, odkriti del poti tudi led (pozimi potrebne derezice), sicer pa je nezahtevna gozdnata pot Bree prinesla obilo veselja s palicami in dirkanjem po strmini. Gozd poleti nudi senco, tik pod vrhom pa se lahko spočijete v koči.

Čeprav planotasti Blegoš ni pretirano visok, ponuja izjemen 360-stopinjski razgled na slovenska hribovja in gorske verige, s čimer hribolazce bogato nagradi.

Navodila za pot: Hribi.net

2. ideja, kam v hribe s psom: Planina Jezerca, Krvavec, Zvoh (od 1410 m do 1971 m)

Krvavec, če smem tako poimenovati kar območje poti v okolici smučarskega središča in oddajnika (lokacija), je zaradi ugodne odprte lege ena mojih najpogosteje obiskanih točk s psom. Koliko pohodov sva tukaj naredili z Bree, ne štejem jih več. Koliko rajskih sončnih dni, koliko dni nad meglo v ljubljanski kotlini, koliko nepozabnh poznih sončnih zahodov in dih jemajočih razgledov na Julijce in Kamniško-Savinjske Alpe. Ko vsi odidejo, ko pade mrak in se začnejo prižigati zvezde, je tu res najlepše. A da ne zaidem preveč. Kakšen pohod tu ubrati s psom?

Možnosti je res veliko. Predlagam pa, da parkirate na Planini Jezerca (lokacija) – dnevna parkirnina znaša 5 evrov – nato pa se bodisi:

  • Vzpnete naravnost nad Planino Jezerca in uživate v razgledu na Ljubljansko kotlino in Polhograjsko hribovje.
Krvavec pohodi s psom v hribe
Nad Planino Jezerca
  • Se odpravite po gozdičku ali nad njim do Kriške planine (lokacija) in kaj dobrega pojeste v Eko Turizmu Vižendar ali Pr’ Florjanu.
  • Se odpravite dalje do smučišča pri oddajniku Krvavec, vrha Krvavca ali vrha Zvoha. Odprli se vam bodo prečudoviti razgledi na osrčje Kamniško-Savinjskih Alp.
Krvavec pohodi s psom Sanja Macur
Pot do Krvavca
3. ideja, kam v hribe s psom: Dom na Planini Korošica (1554 m) in Hajnževo sedlo (1701 m)

Če bi morala izbrati en sam pohod s psom v slovenske hribe in gore, bi verjetno kot iz topa izstrelila: Hajnževo sedlo (lokacija) in Dom na planini Korošica (lokacija) na poti do sedla. Do planine vodi prijetno senčna gozdnata pot nekaj sto metrov izpod prelaza Ljubelj, od planine do sedla pa pot spretno vijuga med očarljivim nizkim borovim gozdičkom.

Če bi znala slikati, bi naslikala te prizore. Če bi lahko ujela tišino in prostranost, bi ju shranila v stekleničko in nosila s sabo.

Nekaj tako magičnega je bilo tu, da sem prav čutila, da tudi Bree ne bi več šla nazaj v dolino. Sedeli sva in občudovali. In poslušali. Šele misel na bližajoči se mrak me je spravila nazaj v dolino.

Opis poti: Hribi net

4. ideja, kam v hribe s psom: Dom na Zelenici (1536 m)

Karavanke so za pohode s psom še posebej primerne, ker so poti položnejše, bolj gozdnate, manj je plezalnih sten. Še ena izmed poti s parkirišča na prelazu Ljubelj (lokacija) je pot do Planinskega doma na Zelenici (lokacija).

Pot je bolj precej bolj obiskana kot pot do Hajnževega sedla, pa tudi manj gozdnata in manj slikovita, zato ni med mojii najljubšimi, a če se podate še nekoliko višje do okoliških špic, boste ravno tako našli kotičke zase.

Opis poti: Hribi.net

5. ideja, kam v hribe s psom: Bornova pot in Planina Preval-a (1311 m)
Pohodi s psom Bornova pot

Precej bolj slikovata pot s parkirišča pri prelazu Ljubelj je Bornova pot, ki vas v uri in pol slikovite poti, vklesane v skale, pa skozi tunele in gozd, vse do planine Preval pod Begunjščico. Razgiban teren za pohod s psom, hkrati pa nezahteven vzpon in dovolj sence za psa tudi v poletnem času.

Planina Preval pohodi s psom
Planina Preval

In najlepši del? Po vseh treh zgoraj opisanih poteh se lahko s pasjim prijeteljem osvežite v mrzli Kamniški Bistrici v rajski Dovžanovi soteski (lokacija), kjer morda opazite tudi kakšne fosile.

Opis poti: Hribi.net

6. ideja, kam v hribe s psom: Dom pod Storžičem (1123 m) in planina Velika Poljana (1410 m)

Še ena zelo luštna ideja za pohod s psom v slovenske hribe, ki jo lahko svojim zmožnostim. Bodisi se s parkirišča Grahovše odpravite peš do do Doma pod Storžičem. Hodili boste uro in pol in naredili 323 višinskih metrov. Ali pa se zapeljete z avtomobilom do Doma pod Storžičem in se podate navkreber proti razgledni planini Velika Poljana, kar vam bo vzelo še dodatno uro in 15 minut ter dodatnih 287 višinskih metrov.

Razgled s planine Velika Poljana
Razgled s planine Velika Poljana

Če radi hodite kot midve, pa se seveda lahko odpravite vse od vasi Grahovše do Velike Poljane. Prednost poti je, da ne boste srečali veliko pohodnikov in boste imeli bolj umirjeno pohod. Pot vodi preko idiličnih travnikov in skozi gozdove, ki zagotavljajo prijetno senco tudi, ko je vroče.

Opis poti: Hribi.net

7. ideja, kam v hribe s psom: Pokljuka – z Rudnega polja do planine Uskovnica
Pokljuka pohod s psom
Planina Uskovnica, Pokljuka

Pokljuka je krasna v vseh letnih časih, a njene planine so še posebej čarobne pozimi, ko jih pobeli sneg. To je pravi raj za pasje prijatelje, ki radi skačejo za sneženimi kepami in uživajo v neokrnjeni naravi. Nadihajte se svežega pokljuškega zraka in se odpravite s psom do planine Uskovnica (Lokacija) z Rudnega polja (lokacija), kar vam bo podarilo 50 minut hoje v eno smer, spustili pa se boste za 193 višinskih metrov. Ker je Pokljuka velika planota in pohodnih poti nemalo, na poti ne bo gneče, pohod s psom pa bo bolj sproščen.

8. ideja, kam v hribe s psom: Od Planice do Tamarja

Še en povsem nezahteven pohod s psom v osrčju Julijcev, ki je posebej lep pozimi, je pohod v dolino Tamar (lokacija). A pozor, če si želite sproščenega pohoda, se sem s psom ne odpravjajte pozimi med vikendom, še posebej ne med šolskimi počitnicami, saj gre za izjemno prijubljeno izletniško in sankaško točko in utegnete nenehno hoditi v gneči. Tega pa si verjetno lastniki psov res ne želite. Pot od parkirišča pri nordijskem centru v Planici (lokacija) do planinskega doma v Tamarju vam bo v eno smer podarila 50 minut hoje z dramatičnimi pogledi na Julijce, ki obdajajo dolino Tamar z obeh strani poti.

9. ideja, kam v hribe s psom: Viševnik (2055 m)

Če ste s svojim psom že naredili nekaj vzponov v gore in bi se želeli povzpeti na kakšen dvatisočak, je Viševnik s Pokljuke nedvomno prava izbira. Do vrha vas z Rudnega polja (lokacija) loči le 2 ure hoje in 703 višinski metri. Pot vodi ob pašnikih in skozi borov gozdiček. Pot je nezahtevna, a sončna, tako da se poleti odpravite zgodaj.

Pot na VIševnik s psom
Pot na VIševnik

Na poti proti vrhu ne boste srečali kakšnega potočka, tako da vzemite tudi za psa dovolj vode. Razgledi z vrha so osupljivi, odpirajo se na osrčje Julijcev. Gre pa za enega lažje dostopnih dvatisočakov, zato utegne biti gneča. Bližnja alternativa je dvatisočak Debela peč.

Viševnik Julijci vzpon s psom
Bree na vrhu Viševnika

Nazaj grede se lahko odpravite po zanimivi krožni poti, ki odpira razglede na okoliške vršace, pot pa prečka tudi potoček, da se lahko pes odžeja.

10. ideja, kam v hribe s psom: Dom na Kofcah (1488 m) in Veliko kladivo (2094 m)
Kofce
Kofce

Ste se pripravljeni povzpeti s psom še nekoliko višje od Viševnika? Potem bo idealen vzpon na Veliko kladivo (lokacija) ali Hajnžturm, ki se kot drugi vrh Košute dviga nad Kofcami (lokacija). To je tisti dom, ki slovi po najboljših štrukljih! Pa tudi drži, vrhunski so. Z Mrzlega studenca boste na Kofcah v pol ure, nato vas krasna pot ob dramatičnih severnih stenah Košute vodi do vrha Velikega kladiva.

S Kofc boste na vrhu tega krasnega dvatisočaka, predvsem po ruševju in idilični travnati poti, v uri in 45 minut. Pohodna pot je vseskozi primerna za psa, sence in vode pa se ne nadejajte. Imejte v mislih, da so Kofce zelo obljudene in bo pri domu prisotnih tudi veliko drugih psov. Prečkati je treba tudi travnike, kjer se pasejo govedo in konji. Pri domu bo zelo tudi dišalo po hrani. Pot na Veliko kladivo pa utegne biti prijetno samotna, saj se veliko pohodnikov odpravi na nekoliko nižji sosednji Veliki vrh (2088 m). Razgledi bogato nagradijo! Nagradite s kakšnim priboljškom tudi svojega pohodniškega pasjega prijatelja.

Opis poti: Hribi.net

Želim vam čudovite pohode v hribe in gore z vašim pasjim prijatejem. Za več idej se mi pridružite tudi na družbenih omrežjih in v novičniku.



Utegne vas zanimati tudi vsebina mojem Youtube kanalu:

Share