Gradež ali Grado Mivkasta plaža Costa Azzura
Izleti

Izlet v Gradež (Grado) – doživetja, plaže, nastanitve in znamenitosti

Gradež ali Grado je odlična ideja za izlet v vseh letnih časih. Tu so zbrana najlepša doživetja, izleti, znamenitosti, plaže, restavracije in nočitve v Gradežu in okolici.

Gradež – kdaj ga je idealno obiskati?

Gradež (it. Grado) je eno tistih obalnih mest, kamor se rada vračam znova in znova, ne glede na letni čas. Drži se ga tudi ime “Otok sonca”, saj ima zaradi svoje lege izjemno ugodno klimo in veliko sončnih dni. Od Ljubljane je Gradež v dneh brez gneče oddaljen le uro in pol vožnje (138 km), sicer pa je tja najlepše zaiti ravno izven poletne sezone. Pozimi bo tam topleje in bolj sončno, poleti pa nam bo na razgreti mivki primanjkovalo sence in gneča bo večja.

Velik plus poletja je seveda ta, da je takrat čas za skok v morje! Skokov v vodo in plavanja, kot smo ga vajeni na Hrvaškem, pa se ne nadejajte, ker je laguna izjemno plitka. A to je idealno za majhne otroke in občutenje morske vode okoli gležnjev v spomladanskih in jesenskih mesecih.

Gradež plaža

Gradež oziroma Grado je živahno mestece tudi pozimi (čeravno manj kot v toplih mesecih), ponuja nekaj odličnih restavracij, zanimivih prodajaln, obilico zgodovinskih in naravnih znamenitosti, atraktivne nastanitve, pa dolge mivkaste plaže (polne školjk), ki so idealne za sprehode skozi vse leto in ponujajo odprt pogled na dramatične sončne zahode.

Nekaj zanimivosti o Gradežu, preden ga obiščete

grado, gradež panorama
Foto: Fabrice Gallina, Italia.it
  • Gradež leži na otočju v severnem Jadranu, ki je del naravne Gradeške lagune med Trstom in Benetkami, in ima kar 30 otokov – med njimi je najbolj znan Barbana, zaradi svojega romarskega svetišča.
  • Otok, na katerem leži Gradež, je bil v preteklosti strateško pomemben zaradi bližine rimskega Ogleja, in je služil kot pristanišče in zavetje.
  • Okoliško območje sodi v rezervat Natura 2000, ki ga je zelo vredno obiskati, in občudovati številne živalske in rastlinske vrste.
  • Gradež, ki ima okrog 7500 prebivalcev, s celino povezuje nasip, ki omogoča preprost dostop z avtomobilom. Vožnja po nasipu, obkroženem z morjem in številnimi otočki, je izjemno slikovita!

Ideje, kaj vse v Gradežu in njegovi okolici početi, vas že nestrpno pričakujejo v spodnjem SANJAM. vodniku.

1. doživetje v Gradežu: Raziščite staro mestno jedro in baziliko sv. Evfemije

Gradež (Grado) je resnično očarljivo, peš obvladljivo obalno mestece z bogato zgodovino in lepim zgodovinskim središčem. Otok je bil v preteklosti strateško pomemben zaradi bližine rimskega Ogleja – Aquileia (natančnejši opis v točki 6) in je služil kot njegova pristaniška postojanka in zavetišče. Med sprehodom po ozkih, tlakovanih ulicah starega mestnega jedra, med raziskovanjem majhnih trgov in lokalnih trgovinic, vsekakor obiščite Baziliko sv. Evfemije iz 6. stoletja. Ne izpustite njene notranjosti, ki očara s čudovitimi bizantinskimi mozaiki z geometrijskimi vzorci, križi in krščanskimi simboli, kot sta riba in jagnje. V okolici bazilike si oglejte kamnite grobnice. 42-metrski zvonik je bil dodan kasneje, v 15. stoletju.

2. doživetje v Gradežu: na neskončne mivkaste plaže! Katero izbrati?

Gradež je znan po dolgih mivkastih plažah, ki so še posebej priljubljene med družinami z majhnimi otroki zaradi plitke morske vode. Plaž v Gradežu ni malo in nekatere so dolge kilometre, zato se je zelo smiselno prej odločiti, na katero jo boste mahnili, kje boste parkirali in kako želite preživeti dan. Naj vam bo naslednji seznam v pomoč pri odločitvi.

Plaža v Gradežu št. 1: Glavna mestna plaža (Spiaggia Principale) in plaža GIT (Spiaggia GIT)

Glavna plaža v Gradežu (lokacija) se nahaja na jugovzhodni strani otoka in ponuja kilometre mivkastih plaž. Je najdaljša, najbolj obiskana, najbolj turistična in ima največjo ponudbo obplažnih storitev in dejavnosti. Ker ni sence, boste poleti potrebovali senčnik, zaradi mivke pa je smiseln tudi ležalnik. Oboje lahko rezervirate vnaprej TUKAJ. Tu so tudi tuši, slačilnice in gostinska ponudba. Na plaži GIT (lokacija), ki je del glavne plaže, pa lahko skočite tudi v Terme Marine z morsko vodo in zdraviliščem (terme sicer nimajo ravno najboljših ocen), v manjši zunanji vodni park Parco Acquatico (lokacija), igrate odbojko na mivki, jadrate in si izposodite SUP. Od tu je lep pogled na laguno in sončne zahode, ki pa so na plaži Costa Azzurra še bolj na dlani.

Plaža v Gradežu št. 2: Plaža Costa Azzura (Modra obala)

Gradeška plaža Costa Azzura (lokacija) mi je osebno precej ljubša od glavne plaže, saj je bolj umaknjena, bližje središču in bolj priljubljena pri lokalnem prebivalstvu, ponudba pa je podobno pestra. Naravnost neverjetno je, koliko je v mivki školj. Uživajte v sprehodih v zimskih mesecih in pestrosti dogajanja v poletnih.

Plaža v Gradežu št. 3: Plaža Pineta

Plaža Pineta (lokacija) se nahaja na mirnejši lokaciji, od središča oddaljeni 4 kilometre, in ponuja naravno senco borovcev. Tu lahko preživite bolj sproščujoč dan v naravi in najdete več tišine kot na drugih plažah. Možno je najeti senčnike in kaj dobrega pojesti, razočarati pa vas utegne morje, saj je plitka lagunska voda polna blata in alg. V bližini so lepe kolesarske poti, ki vodijo do središča Gradeža.

Plaža v Gradežu št. 4: Plaža Le Dune di Grado

Plaža Le Dune di Grado (lokacija) se nahaja med plažo GIT in plažo Pineta. Gre za še eno mivkasto plažo s plitko vodo, v kateri je težko plavati, ponuja pa lepe sprehode po plaži v bolj pristni naravi, je manj turistična in bliže narodnemu parku. Lahko boste opazili tudi več vrst ptic. Do središča Gradeža morate z avtom ali kolesom, saj je malo umaknjena od mesta.

3. doživetje v Gradežu: na izlet z ladjo do otoka Barbana

isola_di_barbana_gianluca_baronchelli, Grado
Foto: Fabrice Gallina, Italia.it

Raziskovanje gradeške lagune z ladjico je prav posebna izkušnja, saj lahko obiščete osamljene otoke, kot je Barbana, na kateri stoji romarska cerkev iz 6. stoletja. Organizirani ladijski izleti ponujajo tudi ogled tradicionalnih ribiških koč, imenovanih casoni, ki so simbol zgodovinskega ribolovnega načina življenja v Gradežu.

Lahko se odravite tudi zgolj na otok Barbana z redno ladijsko linijo, ki vozi 25 minut v eno smer. Povratna vozovnica po trenutnem ceniku (december 2024) stane 10 evrov za odrasle in 5 evrov za otroke, stare od 3 do 10 let. Odhode ladje preverite na tej povezavi.

4. doživetje v Gradežu: razvajajte brbončice z lokalno kulinariko

Gradež, ta krasen morski otok, je znan po svežih morskih jedeh, kot so školjke, sardine in hobotnice. Poskusite jed “boreto”, ribjo enolončnico, ki združuje sladke in kisle okuse. Poleg morskih jedi poskusite tudi furlanske specialitete, kot so frico (krompirjeva palačinka z veliko sira) in lokalna vina, kot je Friulano.

Vino Friulano je avtohtono belo vino, zelo prijetno za pitje zaradi nizke kislosti, in pridelano iz sorte grozdja, danes imenovane Sauvignonasse (pred letom 2007 se je sorta imenovala Tocai Friulano, ime Tokaj pa lahko dandanes uporabljajo le Madžari). Friulano največkrat postrežejo skupaj s pršutom San Daniele (tipična furlanska specialiteta), mehkim sirom, morskimi sadeži, belim mesom, rižotami ali ob testeninah s svežimi zelišči. V Gradežu sicer ne morete zgrešiti niti s picami in testeninami.

Kje v Gradežu jesti? To so priljubljene restavracije

Preden se odpravite na kosilo ali večerjo v Gradež, imejte v mislih, da siesta traja običajno od druge do šeste ure zvečer (lahko tudi dlje) in so v tem času restavracije zaprte. Pred odhodom tako vedno preverite delovni čas. O katerih restavracijah velja razmisliti?

  • La Ciacolada: okusna italijanska picerija oziroma restavracija z zelo dobrimi picami, svežo morsko hrano in veliko gneče. Predlagam, da rezervirate mizo. Poskusite neapeljsko sladico Babà al rum.
  • Trattoria de TONI se nahaja na trgu Duca d’Aosta in ponuja tradicionalno morsko hrano. Slovijo po odlični lokaciji, izvrstnih morskih testeninah in sladicah. Če boste imeli srečo, vam bo vino postregel prav Toni. 🙂
  • Trattoria Ai Bragossi je raj za tiste ljubitelje morske hrane, ki radi zavijejo v pristne, družinske, med lokalnim prebivalstvom priljubljene in manj turistične restavracije.
  • Alto Grado Sky Bar&Restaurant vam bo posebej všeč zaradi izjemnega razgleda na Gradež in morje, saj se nahaja v sedmem nadstropju, na strehi hotela Fonzari. Poskusite rižoto ali testenine z vongolami, najbolje ob sončnem zahodu.

5. doživetje v Gradežu: obiščite bližnja naravna rezervata

Narodni park di Isonzo ob izlivu reke Soče Gradež

V neposredni bližini Gradeža se nahajata dva naravna rezervata, ki sta pravi raj za opazovanje ptic, kot so na primer roza flamingi, in drugih živali, lagunskega rastja ter čudovit umik na sprehajalne poti v neokrnjeno naravo.

Naravni rezervat ob izlivu reke Soče (Riserva naturale della Foce dell’Isonzo)
Konji naravni rezervat ob izlivu reke soče di Isonzo

Naravni rezervat ob izlivu reke Soče (Lokacija) je bližje Sloveniji in je od Gradeža oddaljen 22 kilometrov. Parkirišče je urejeno pred informacijskim centrom, do katerega vodi asfaltirana cesta. Vstopnice v park kupite na prodajnem mestu v info centru ali v zelo slikovitem baru z velikim razglednim oknom na del parka, v katerem lahko kaj popijete in tudi prigriznete.

Od tu naprej je urejena krožna peš pot, ki vam bo podarila uro nezahtevnega sprehoda po območvirskih poteh (obujte se naravi primerno) s številnimi informacijskimi in razglednimi točkami. Opazovali boste lahko konje, nutrije, prelepe razglede na jate ptic, roza flaminge in izvedeli na info tablah vse o naravi in zgodovini tega območja.

Odpravite se lahko tudi na daljši pohod po otoku Cona ob izlivu reke Soče v morje, za to turo potrebujete od 3 do 4 ure. Otok je velik 2400 hektarjev in predstavlja zadnjih 15 kilometrov izliva Soče v morje. Otok Cona velja za najboljše območje v Italiji za opazovanje ptic. Tukajšnji simbol je veliki škurh, ki je v Sloveniji bolj preletna ptica. Urejene so pohodne in kolesarske poti, območje pa lahko tudi prejahate s konji.

Naravni rezervat je ustvarjen na lagunskem, močvirnatem območju, ki ga je skozi 2000 let premikov od vzhoda proti zahodu ustvarjala reka Soča. Zelo, zelo priporočam obisk! Delovni čas preverite tukaj: –>uradna spletna stran parka

Naravni rezervat Valle Cavanata (Riserva naturale Valle Cavanata)

Tudi naravni rezervat Valle Cavanata (Lokacija) je oaza za ptice, nahaja se 10 kilometrov vzhodno od Gradeža in ima brezplačen vstop. Simbol tega rezervata je siva gos, ki tukaj redno gnezdi od leta 1987. Široko dolino, za katero je skozi zgodovino zelo značilno ribištvo, zaznamujejo kanali za plimovanje, kanal Averto, nepretgana slana močvirja, značilna za lagune, ki jih redno potopi plimovanje in zelo pestra vegetacijoa.

Zaradi več kot 260 vrst ptic (od tega 216 selivk in 21 ujed), ki tam gnezdijo, je to zavarovano območje mednarodne vrednosti in je idealen kraj za opazovanje ptic. Tu lahko srečate tudi srne, zajce, dihurje, podlasice, jazbece, veverice in ježe. Tudi rezervat doline Cavanata ima postavljene objekte za obiskovalce in center za obiskovalce. Izposodite si lahko daljnoglede (zelo smiselno) in se podate tudi na organizirane, vodene izlete.

Dobro je vedeti, da je v severnih jadranskih lagunah človek spremenil naravno okolje in tukaj ustvaril ribogojnice, ki imajo posebno vrednost. Izraz »valle« pravzaprav predstavlja plitva območja lagune z blatnimi ravninami in nasipi, ki so hidravlično izolirana od okoliških voda in jih uporabljajo za ribogojstvo. Optimalen nivo vode v ribogojnici se vzdržuje z nastavljivimi zaporami.

Valle Cavanata je danes s svojimi 250 hektarji ena največjih ribogojnic v gradeški laguni. Valle Cavanata je bila v tridesetih letih 20. stoletja popolnoma zajeznjena in ribogojnica približno trikrat večja od sedanje. V istem obdobju je bilo ozemlje vzhodno od današnje ribogojnice obnovljeno za kmetijske namene, s čimer so se zmanjšala močvirnata območja, kanal Averto, nekdanja veja Soče, pa je bil preoblikovan v prelivni kanal za izsuševanje, ki so ga poimenovali »della Vittoria«. V petdesetih letih prejšnjega stoletja so s sanacijskimi delo drastično zmanjšali površino na sedanjo velikost.

6. doživetje v Gradežu: ne zamudite obiska zgodovinskega Ogleja

Oglej ali po italijansko Aquileia (Lokacija), ki se nahaja 10 kilometrov severno od Gradeža, ob cesti proti Palmanovi, je danes resda majhno mesto z le 3500 prebivalci, nekoč pa je bilo s 100.000 prebivalci pomembno antično rimsko mesto, ki je imelo v tem delu Evrope (in za razvoj Gradeža) izjemno pomembno vlogo.

Oglej, ki je danes uvrščen na UNESCO seznam svetovne dediščine, je bil ustanovljen leta 181 pr. n. št. kot rimska kolonija in je imel ključno vlogo pri obrambi severnih meja cesarstva. V zgodnjem srednjem veku je bil tudi sedež patriarhata in je močno vplival na širjenje krščanstva v srednji Evropi. Leta 452 so Huni pod vodstvom Atile mesto opustošili, kar je spodbudilo beg prebivalcev na bližnje otoke, kot je Gradež. Ti dogodki so pripomogli tudi k razvoju Benetk.

Kaj lahko v Ogleju doživite?

  • Obiščite baziliko sv. Mohorja in Fortunata iz 4. stoletja, ki je znana po svojih izjemnih mozaikih – ti so eni največjih in najbolje ohranjenih v Evropi.
  • Oglejte si arheološko območje z ostanki rimskega foruma, pristanišča, antičnih mozaikov ter številnih drugih stavb in spomenikov.
  • Skočite v nacionalni arheološki muze, ki hrani obsežno zbirko rimskih artefaktov.
  • Obiščite vinske kleti in okusite odlična vina iz Furlanije.
  • Podajte se na kolesarjenje in sprehode med vinogradi, kanali in zgodovinskimi kraji.
  • Prespite v Agriturismo Ai Due Leoni z bazenom sredi lepe narave. Poglejte fotografije!

7. doživetje v Gradežu: prenočite in izlet spremenite v vikend oddih

Gradež ni veliko mesto in raziščete ga lahko v enem dnevu, če ciljate le na plaže in staro mestno jedro. Ampak kot opisano zgoraj, je v okolici nemalo za doživeti in zlahka se potep spremeni v vikend oddih s potepanjem po neokrnjeni naravi, laguni, z raziskovanjem zgodovinskih in kulinaričnih znamenitosti ter v uživanje v nepozabnih sončnih zahodih.

Sončni zahod Gradež Grado morje

Kje v Gradežu prespati?

  • V kolikor ste ljubitelji apartmajev, teh v Gradežu res ni malo in jih lahko najdete in rezervirate TUKAJ. Veliko apartmajev in balkone, terase, razgled na morje ali pozicijo v starem mestnem jedru, tako da bo doživetje Gradeža v njih nedvomno pristno.
  • Parom bo všeč Villa Marin z romantičnimi balkoni v stilu 50-ih, z lokacijo tik ob morju in dobrim zajtrkom.
  • Grand Hotel Astoria ima izjemen razgled na glavno plažo, bazen in restavracijo na strehi, čudovite sobe, lastno garažo in samopostrežni bife z veliko izbiro.
  • Hotel Regina ima neprekosljivo teraso z razgledom na staro mestno jedro (pokukajte fotografije) in sončne zahode, ki so v Gradežu nebeško lepi in dramatični. Veseli boste tudi savne in notranjega bazena za hladnejše dni.

Želim vam nepozaben izlet ali vikend potep v Gradež! Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in spodaj v brezplačnem novičniku za več ekskluzivnih vsebin.



Share