Albanija postaja vse bolj zanimiva destinacija. Dopust ali potovanje po Albaniji? Absolutno da! Kaj si ob obali ogledati? Kako potovati? Kaj nas je popolnoma prevzelo in kakšne so pomanjkljivosti?
Zakaj dopust ali potovanje po Albaniji?

Za poletno popotovanje po Albaniji smo se odločili na podlagi dokumentarca, v katerem so jo priporočili kot obmorsko destinacijo, ki v tem delu sveta ponuja največ za najmanj denarja. In niso se zmotili. Albanija je – če izvzamemo obilico smeti v naseljih in zamudne, ovinkaste ceste – pravi, vsaj takrat, še neodkriti biser, ki očara z rajskimi plažami, izjemnimi nastanitvami in odlično hrano po ugodnih cenah.
Kako na dopust v Albanijo?
Osvežene informacije 14. 3. 2024 Kako smo potovali mi? V Trstu smo se vkrcali na poltovorni trajekt in se po dveh zelo dobro naspanih nočeh izkrcali v Draču. Vožnja je trajala 26 ur. Trenutno ni videti, da bi trajekt še vozil iz Trsta, vsekakor pa vozi trajekt iz Ancone (Adria Ferries). Cena trajektnega prevoza od Trsta do Drača na severu Albanije (za 4 osebe in avtomobil) je pred leti stala 330 evrov v eno smer. Današnje cene in urnike trajektnega prevoza od Ancone do Drača lahko najbolj pregledno preverite na omio.com, kjer lahko vozovnice tudi kupit. V iskalniku označine Ancona Port do Durres Port.


Vse do Albanije lahko seveda potujete s svojim avtomobilom ali se tja odpravite z letalom. Ugodne lete lahko ujamete iz Benetk do Tirane (lete preverite na Kiwi.com), nato pa v Tirani najamete avtomobil. Brez avtomobila boste najlepše plaže in druge kotičke Albanije res težko raziskali.
V kolikor v Albanijo potujete z letalom iz Benetk, vnaprej rezervirajte parkirišče v Benetkah. V Albaniji boste potrebovali tudi mobilne podatke – na airalo.com lahko zakupite ugodne digitalne SIM kartice za več kot 200 držav, izbirate lahko tako dolžino dni, kot količino podatkov.
Naj se pot v Albanijo začne
Pot vzdolž Jadranskega morja je bila lepa in mirna. Takoj, ko smo se vkrcali, se je začel pravi dopust. Ker je bil trajekt visok kot desetnadstropna stolpnica, je bilo treba paziti na varnost otrok. Na trajektu je bilo mogoče ugodno jesti, imajo dobro kavo in še kar dobro internetno povezavo.


Preverite, kakšne ugodnosti imate trenutno s kodo SANJA na Pranamat komplete –> TUKAJ
Drač (Durres) – 10,5 kilometra mivkastih plaž

Ker je pot s trajektom trajala dan in pol, smo prvo noč prespali v velikem pristaniškem mestu Drač. Drač ima dobrih 110.000 prebivalcev in je najlažje dostopno letovišče, tako da se pripravite na gnečo. Južneje kot se boste namestili vzdolž 10-kilometrske mivkaste plaže, manj je ljudi, lepai in bolj fina ter svetla je mivka, lepši in intimnejši so hoteli.


Ker smo v Draču spali še eno noč ob povratku nazaj, smo doživeli tako severni kot južni del peščene obale Drača in za dopust v Albaniji toplo priporočam južnega. Za eno noč je bil zelo preprost hotel Enera na plaži v kraju Golem na jugu Drača povsem vredu namestitev – z dobrim zajtrkom in prijetno okolico, stran od mestne gneče. Sicer pa se ob 10-kilometrski peščeni plaži gnete hotelov vseh cenovnih razsežnosti.
Predlogi za odlično ocenjena prenočišča v Draču
Grand Blue Fafa Resort & SPA v kraju Golem na jugu Drača.


–> REZERVACIJA
Gloria Palace Hotel & SPA z zunanjim bazenom, fitnesom in privatnim parkiriščem.

–> REZERVACIJA
Hotel Villa Aljor, družinsko voden, manjši hotel na jugu Drača. Vsaka soba ima balkon in pogled na vrt.


–> REZERVACIJA
Preverite še Hotel Luris tik ob plaži v Golemu ponuja veliko za malo denarja. Če želite spati v bližini središča mesta, preverite nov hotel Relax Inn Hotel Durres.
Kaj si v Albaniji ogledati?
Znamenitost Albanije 1: prelaz Llogara

Če česa ne gre izpustiti v Albaniji, je to prelaz Llogara v istoimenskem nacionalnem parku, ki se pričenja tam, kjer se stikata Jadransko in Jonsko morje. Pot, ki vodi proti rajskim plažam na jugu Albanije, je sicer počasna, strma in pošteno ovinkasta, a ponuja tako osupljive razglede, da odtehta večurno vožnjo in morebitno slabost. 🙂
Prelaz Llogara se s 1043 metri nadmorske višine dviga strmo nad jonskim morjem, z razglednih točk je presunljiv razgled na jonsko morje, zelo slikovita pa je tudi vožnja skozi park. Nacionalni park Llogara se nahaja v osrčju 100-kilometrskega Keravnijskega pogorja z najvišjo goro Maja e Çikës (2044 m). Računajte na povprečno potovalno hitrost 40 km/h. Priporočam obilico potrpljenja s požiranjem kilometrov na poti proti rajskim plažam na jugu Albanije.


Če Albanije nimate v svojem mobilnem paketu, lahko mobilne podatke po ugodnih cenah zakupite na Airalo.com.
Znamenitost Albanije 2: Borsh, Himare, Dhërmi, Vlore – umik od gneče v Draču na čudovito mirne plaže

Pot proti jugu Albanije je dolga in vijugasta, zato pride še kako prav kakšna vmesna nočitev. Ker smo si želeli miru, smo se odločili za Borsh. Odročen kraj s sinje modrim morjem in obilico miru, kjer zlahka najdete prost kotiček na dolgi peščeni plaži povsem zase. Ne pričakujte zabave in ognjemetov, gre za umirjen kraj, speljan enovrstično ob čudoviti obali. Previdno pri izbiri restavracije, zaradi visokih temperatur in tudi slabših higienskih kriterijev, lahko staknete kakšno neljubo zastrupitev s hrano.


Bolj obiskani in turistični so čudoviti okoliški kraji Vlore, Himare in Dhermi, kjer boste zlahka našli svoj rajski kotiček v široki ponudbi res lepih apartmajskih in hotelskih nastanitev ter tudi vil ob hribovitem zaledju in krasnih peščenih plažah – za žepu prijazno ceno.
Predlogi za čudovite nastanitve v tem okolišku
Toni Retzo Rooms, Himare

–> REZERVACIJA
Rea Boutique Hotel, Himare

–> REZERVACIJA
Vesper Suites, Dhërmi

–> REZERVACIJA
Znamenitost Albanije 3: Sarandë ali Saranda – ustvarite nepozabne spomine v nebotičnikih visoko nad jonskim morjem

Živahno mondeno obmorsko mesto Saranda z okrog 20.000 prebivalci je odlično izhodišče za raziskovanje biserov južne Albanije – in ti so resnično vredni, da jih doživite. V Sarando se zgrinjajo premožnejši Albanci z luksuznimi avtomobili, mesto je vsak večer polno dogajanja, klubskega nočnega življenja in krasnih restavracij.


V mestu je tudi odlično poskrbljeno za zabavo otrok, na plaže pa se je bolje odpeljati z avtom izven mesta. V Sarandi se je pravzaprav najlepše umakniti v izjemno lepa in luksuzno opremljena stanovanja z mogočnimi terasami, ki ponujajo razkošne razglede na Krf, oddaljen 14 kilometrov od albanske obale.
Fantastične nastanitve v priljubljenem letovišču Sarandë
Yacht Premium Hotel


–> REZERVACIJA
Bistrica Hotel z izvrstno lokacijo v središču

–> REZERVACIJA
Luxury Residence, novi luksuzni apartmaji tik ob obali


–> REZERVACIJA
Biser Albanije 4: Kot na Maldivih – Plaža Pasqyra ali Mirror Beach (Saranda)

20 minut vožnje iz Sarande proti jugu vas po majavem in praškem makedamu pripelje do zagotovo ene najlepših plaž v Evropi. Naj si človek še tako mane oči, plaža je resnična! Turkizna barva vode se zdi nerealna. Za plažo so značilni visoki valovi, tako da ne računajte na umirjeno plavanje kot ga ljubimo na Jadranu. Poženite se med valove in se zabavajte kot otroci!


Gneča je plaži primerno velika. Vas pa tako kot drugje v Albaniji naj ne skrbijo cene obrokov v restavraciji ob rajski plaži, saj so tudi cene ob plažah običajno ugodne. Na splošno so cene v restavracijah žepu zelo prijazne povsod po Albaniji, ne glede na lokacijo, ravno tako cene najema ležalnikov. Za ves dan najema dveh ležalnikov in dveh senčnikov smo v Draču leta 2019 plačali 2 evra, cene so se v zadnjih letih dvignile.
Znamenitost Albanije 5: Ksamil
Ksamil je umirjen manjši kraj na jugu Albanije, le streljaj oddaljen od grškega otoka Krf, in je del nacionalnega parka Butrint. Če bi radi zakopali stopala v povsem belo in žametno mehko mivko, je to nedvomno pravi postanek ali celovit dopust za vas. Poleti je tu velika gneča, a so čudovite plaže nedvomno vredne obiska in skoka v kristalno morje. Ksamil velja za eno najbolj obiskanih počitniških destinacij na albanski obali.


Kje spati v Ksamilu?
Santa Oliva Suites, severno od kraja Ksamil

–> REZERVACIJA
Marku Palace, v središču Ksamila in v bližini plaže


–> REZERVACIJA
Znamenitost Albanije 6: Butrint

Butrint je bil nedvomno eden izmed vrhuncev našega potovanja po Albaniji. Gre za največji arheološki park na Balkanu, ki se razteza na kar 200 hektarjih! Zato nikar ne pozabite obilico vode in tudi prigrizke. Ko je Tijan zagledal čudovito ohranjene zgodovinske najdbe, je glasno kričal od navdušenja.

Kot bi zagledal živega dinozavra. In nekako tako je Butrint tudi občutiti. Butrint so naseljevali Grki in Rimljani, bil je del bizantinskega cesarstva in okupiran s strani Benečanov. In vse te kulture so tu pustile svoj pečat.





Znamenitost Albanije 7: Gjirokaster – skok v čase otomanskega imperija

Če sem povsem iskrena, obisk tega čudovitega kraja pod zaščito UNESCO-ve kulturne dediščine, ni bil na našem spisku. Naselja, ki smo jo videli na vožnji od severa proti jugu, so na nas naredila tako slab vtis, da si nismo predstavljali, kako bi lahko v Albaniji občudovali lepe zgradbe. A domačini so rekli, da je ta kraj res vreden ogleda, in smo se ustavili. Kako prav so imeli!
Gjirokaster je čudovito ohranjen otomanski kraj, ugnezden med gorovje Gjerë in reko Drino. V zapisih se prvič pojavi leta 1336 in človek dobi občutek, da se od takrat ni bistveno spremenil. Že na prvi pogled povsem prevzame s kamnitmi strehami slikovitih belih hiš.




Sprehod skozi Gjirokaster obiskovalca poskra v notranjost zanimivih antikvariatov, pa prodajaln z lokalnimi izdelki in v dišeče restavracije z lokalno hrano. Če k temu dodamo, da smo za kosilo na osebo plačali 1,80 evra, je kraj vsekakor nujen postanek na poti skozi celino.
Znamenitost Albanije 7: Vožnja po dolini reke Vjose
Se morda spomnite, ko so se leta 2015 štirje izjemno navdihujoči mladi fantje iz Gorenjske odločili, da pomagajo preprečiti gradnjo 33 jezov in večih hidroelektrarn na reki Vjosi? Edini neokrnjeni prostotekoči reki v Evropi. Odpravili so se na 270-kilometrski spust ter o problematiki gradnje jezov in hidroelektrarn posneli zelo poučen dokumentarec. Vožnja ob reki Vjosi je prav osupljiva.

Vožnja ob reki Vjosi nas opomni, kako mogočno in prostrano strugo bi lahko imele reke, če ne bi človek tako drastično posegal v njih. Opomni nas, da so pravzaprav bregovi in tokovi vseh rek, ki jih dnevno videvamo, uravnavani. Tako močno posegamo v ekosisteme, da nam je pogled na prostrano in mogočno strugo reke Vjose povsem nenavaden in osupljiv. Za ogled notranjosti Albanije je zelo priporočljivo imeti avtomobil. V kolikor prispete tja z letalom, lahko v spodnjem obrazcu primerjate cene najema avtomobilov.
Dopust v Albaniji – DA ali NE?
Dopust v Albaniji ima nekaj izzivov. Pomanjkanje sence je zagotovo eden. Senčnik je res obvezna reč, k sreči so senčniki ugodni za najem. Drug izziv so smeti, ki jih kar mrgoli, kjer koli so naselbine. Plaže, ki smo jih obiskali, so bile čiste, ravno tako morje. A mesta, okolice hiš, poti ob cestah so polne smeti. Veliko cest je neasfaltiranih, tudi v mestih. Obalna pot proti jugu je ovinkasta in počasna, nekje 40 km/h je potovalna hitrost, časovno res zamudna. Vse to je dobro vzeti v zakup. A res zelo lepi prizori narave, krasni panoramski razgledi z apartmajev, še posebej v letoviškem kraju Saranda, odlične nastanitve, prijaznost ljudi, okusna morska hrana v velikih porcijah in druge storitve po ugodnejših cenah, so – vsaj nam – vse to odtehtali.
Naj vam bo pri srcu lepo, kamor koli vas nesejo poti. Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in v spodnjem brezplačnem novičniku. Hvala in srečno!
Preberite tudi: