Potovanje po Skandinaviji je mogoče uresničiti! Čudovito pot od Gothenburga na Švedskem do Bergna na Norveškem smo prepotovali ugodno in z javnim prometom. To so nepozabne destinacije na poti.
Spomnim se fotografije iz otroštva. Morda iz starega popotniškega priročnika ali starega šolskega učbenika. Prikazovala je moškega z belo brado in s popotniškim nahrbtnikom, ki je stal na najvišji postaji železnice Oslo-Bergen in se vkrcaval na vlak.


Pod fotografijo je pisalo: Postaja na 1222 metrih nadmorske višine ene najlepših železnic na svetu. Sanje o roadtripu po Skandinaviji so bile rojene.
Skandinavija postanek št. 1: Pristanek v švedskem Gothenburgu

Konec avgusta smo z otrokoma pozno zvečer z letalom pristali v Gothenburgu, drugem največjem švedskem mestu, ki leži na zahodni obali ob Severnem morju, kjer smo začeli naše potovanje po Skandinaviji. O Švedski sem slišala veliko, še najbolj pa sem jo v mislih povezovala s skandinavsko opremo za dom iz trgovin IKEA. Sedaj me na Švedsko vežejo povsem drugačne konotacije, kot so izjemen javni promet, do potankosti urejena, povsem digitalizirana država, mutlikulturnost, umirjeni in prijazni ljudje, prelepi vrtovi in sanjava otočja z belimi lesenimi bivališči in rdečimi ribiškimi hiškami.


Dežela brez gotovine in ključev
Da bi lahko po večernem prihodu z letališča mirneje skočili v posteljo, smo prvo noč našega potovanja po Skandinaviji spali v hotelu v strogem središču mesta Scandic Evropa , naproti glavne gothenburške avtobusne postaje, in ta odločitev se je ob poznem prihodu letala izkazala za izjemno dobro.

—> REZERVACIJA HOTEL SCANDIC EVROPA, več nastanitev v spodnji tabeli
Pri sprejemnem pultu nas je sprejela prijazna uslužbenka iz Kosova, ki nam je hitela razlagati kode, potrebne za vstop v različne prostore. Hitro smo spoznali, da tu prav vse, od nastanitev do prevozov, vstopov v muzeje, na javne prevoze, celo na stranišča, deluje digitalno. “Nikar ne menjajte evrov v švedske krone, nikjer ne boste mogli porabiti gotovine,” nam svetuje. Vse do konca potovanja nismo niti enkrat videli ne švedskih ne norveških kron, pa tudi ključev ne. V sobi so nas pričakali prigrizki iz posušenega manga in čips iz rdeče pese – pristna lokalna kulinarična dobrodošlica.
Prvi skandinavski zajtrk – ribe v gorčici

Zjutraj se zbudimo v deževno jutro in v skromnih poletnih 11 stopinj. “Dobrodošla na severu,” vznemirjeno zavpijem fantoma. Pogled skozi zastekljene stene okusno in sodobno opremljene skandinavske jedilnice hotela nas postavi v slikovit opečnat Gothenburg, mesto, s krasno poenoteno arhitekturo. Ribe v gorčici, fižolčki v sladki paradižnikovi omaki in kalčki za zajtrk? Jutranji želodec se ribam z močnim vonjem rahlo upre, a ga hitro utišam. Čas je za lokalno kulinariko. Morska hrana je tu občutno pogostejša in ugodnejša, kot na primer piščančje meso, ki je, po cenah sodeč, prava dragocenost.
Klical nas je Gothenburg! Kaj si ogledati?
- Najprej hiter skok v javni gothenburški botanični park Garden Society, Trädgårdsföreningen, eden najbolje ohranjenih evropskih botaničnih vrtov 19. stoletja. Hiter skok – pa kaj še! Ves dan bi lahko preživeli v zeleni oazi Gothenburga. Glavni atrakciji sta prekrasen steklen palmov rastlinjak, ki že od leta 1878 s svojim eksotičnim rastjem in na več kot 1000 kvadratnih metrih tropske vročine, privablja obiskovalce z vsega sveta, ter rožni vrt, eden največjih v Evropi. V njem lahko občudujete več kot 500 vrst vrtnic in 100 redkih sort.






- Znanstveni center, živalski vrt in akvarij v enem, izjemen Universeum, nas je v kar sedmih nadstropjih sredi Gothenburga popeljal med orjaške ribe, lenivce, morske pse, v svet švedske narave, tehnologije in poskusov.



- Nezgrešljiv je tudi zabaviščni park Liseberg, eden najboljših zabaviščnih parkov v Evropi. Tematsko se prilagaja letnim časom in se pozimi spremeni v pravo božično pravljico. Zanj si vzemite ves dan.

- Skočite tudi na gothenburško tržnico, spoznavat tipično švedsko kulinariko – prevladujejo raznovrstni raki, druge morske jedi, lokalni siri, suho sadje ter številne vrste marmelad in meda.



Skandinavija destinacija št. 2: Na gothenburški otok Öckerö
Izvrstno organiziran mestni promet, ki v celoti deluje prek praktičnih mobilnih aplikacij, je predvidljiv do minute. S potovalkami vred nas je za ceno 90-minutne mestne vozovnice prepeljal do 25 kilometrov oddaljene morske obale, na trajekt in z otoškim avtobusom do umirjenega kraja na otoku Öckerö.


Ta je le eden izmed 20-ih sanjavih otokov v gothenburškem arhipelagu. Pričakale so nas skandinavske tradicionalne rdeče ribiške hiške z belimi okvirji oken in vrat, zasidrane jadrnice, barviti leseni mlini na veter, pa bele tradicionalne lesene hiše s popolno urejenimi živozelenimi zelenicami in skorajda izključno avtomobili znamke Volvo, katere rojstno mesto je prav Gothenburg.





Kazalo je, da otoški prebivalci dežja ne opazijo. Tudi po dežju se na igralih igrajo otroci, dežnikov ni opaziti. Tu se spremenim v pravo švedsko gospodinjo, skočim po mesne kroglice in ugotovim, da se cene hrane bistveno ne razlikujejo od naših (znova z izjemo piščanca).
Na verandi se stisnemo pod odejo, po strehi kaplja dež. “Morate priti pozimi, ko zasneži okolico, čudovito je,” mi reče lastnica hiše. Morje in snežna odeja? Fantastično. Uf, le kako bomo posušili mokre čevlje? Na plan privleče rešitev. Hecen sušilec čevljev s šestimi tulci posuši vse tri pare v 15 minutah! Zdi se, da Švedi kot tipični Skandinavci vse rešujejo umirjeno in zagotovo.
Skandinavija destinacija št. 3: Oslo – glavno mesto Norveške


Dobre tri ure in pol trajajoča avtobusna vožnja iz Gothenburga do Osla na mnogo delih spominja na Roglo, takoj za Norveško mejo pa več ni moč zgrešiti tipičnih arhitekturno povsem poenotenih norveških rdečih in temno modrih lesenih hiš ter norveških zastav. Potovanje po Skandinaviji postaja še malenkost bolj vznemirljivo – nova država! V Oslo prispemo ob sončnem zahodu in večerno sonce čudovito toplo barva okoliška otočja, jahte, luksuzne Tesla avtomobile.
Oslo – prav zares kot iz serije Izhod


Oslo je prav takšno, kot ga riše serija skandinavska serija Izhod – pregrešno bogato na eni strani in s precej več tiste druge, temnejše plati, kot je je bilo opaziti na Švedskem. Težko prtljago – tako nahrtbnike, kot potovalko, odnesemo v podzemlje metroja. Središče Osla ima vrtoglave cene nastanitev, zato se odpravljamo spat v hostel na obrobje. Ko oblečemo posteljnino in se napijemo neverjetno okusne pitne vode, popadamo v postelje. Na Norveškem je kader drag, zato lahko s tem, da določena opravila narediš sam – kot je kuhanje, oblačenje in slačenje posteljnine ob odhodu – veliko prihraniš.
Dan v Oslu – kaj doživeti?
Oslo se naslednje jutro kopa v soncu. Avgustovsko vreme nam je na poti po Skandinaviji vse bolj naklonjeno in v Oslu je vredno doživeti marsikaj.
- Prečudovita bela opera v Oslu je ključna postojanka, sonce jo naredi še lepšo. Ta arhitekturni presežek je narejen tako, da se lahko vsakdo povzpne na streho, od koder je fantastičen razgled na mestno središče, sodobno sosesko Barcode, mivkasto mestno plažo, pogumne kopalce in mnoge križarke.

- Iz pristanišča v Oslu s historičnimi ladjami se z ladjo podamo po fjordu Osla – ta je dolg kar 100 kilometrov – in pristanemo na bližnjem polotoku muzejev Bygdøy. Pot nas vodi mimo luksuznih nastanitev, jaht in zasebnih pomolov na otokih oslovskega arhipelaga – šele tu se pravzaprav umaknjeno kopiči prestiž.

- Polotok Bygdøy gosti fantastične muzeje, med najbolj priljubljenimi je muzej Fram, ki slovi kot najboljši norveški muzej, in v katerem hranijo znamenito istoimensko raziskovalno leseno ladjo, ki je šla najdlje na sever in najdlje na jug, za leto in pol pa je celo skupaj s posadko obtičala v ledu. Muzej omogoča vstop na palubo in v podpalubje, z izjemnimi svetlobnimi in zvočnimi učinki ter celo prikazom polarnega sija in mraza, obiskovalca resnično doživeto popelje med mornarje in severnjaške raziskovalce. Nakup vstopnic




- V Oslu je zanimivo obiskati še trdnjavo Akershus, središčni park Slottsparken s kraljevo palačo, največji park v Oslu Frogner s Frognerjevim dvorcem iz 18. stoletja in park Vigeland z več kot 200 skulpturami Gustava Vigelanda, slednji velja za največji park s skulpturami enega avtorja na svetu.
Kaj še lahko počnete v Oslu?
- Odpravite se na 3-urno vožnjo po fjordu z morsko večerjo –> NAKUP VOŽNJE
- Uživate lahko tudi v 2-urni vožnji po fjordu z jadrnico –> NAKUP VOŽNJE
- Obiščite 3 najlepše okoliške otoke, skrite plaže in morske klife na štiriurnem potepu z ladjo —> NAKUP VOŽNJE
Skandinavija destinacija št. 4: Slovita železnica Oslo–Bergen

Dobiti v kratkem času rezervacije za svetovno znano vožnjo z vlakom od Osla do Bergna je bil pravi izziv, saj gre za v poletnem času zelo zasedeno pot. Potovanje smo prilagodili terminu vožnje.

Po večji netipični zamudi zaradi poplav začne sprevodnik s slavnostno gesto odpirati vrata vagonov. Čaka nas več kot sedem ur poti do zahodne obale Norveške na udobnem vlaku z restavracijo in otroško igralnico.
Nepozabna pot z vlakom po železnici Oslo-Bergen (Bergen Railway)

Drsimo skozi norveško skandinavsko pravljico, pokrajina se spreminja, vzpenjamo se. Pritisk v ušesih narašča. Postaja na 1222 metrih, zadaj ledeniki in slapovi.



Prav na tej postaji, tisti s fotografije iz otroštva, se je tisti hip moški z nahrbtnikom in belo brado vkrcaval na vlak. Dobesedno uresničene sanje. Polovica potnikov izstopi na postaji Mirdal, podajajo se na najbolj slikoviti rokav poti, železnico Flamsbana, ki v uri strme vožnje vodi do največjega norveškega fjorda Sognefjord. To doživetje izpustimo, veliko smo si zastavili.


Vlak ima sicer vse kar potrebujete za tako dolgo vožnjo. Bar, restavracije, lepo urejena stranišča, kolesarnico in odlagališče za prtljago. Železnica je ena najbolj iskanih na svetu in v vrhuncih sezone zelo zasedena, zato je treba vstopnice kupiti in tudi rezervirati sedeže pravočasno.



Spustimo se do fjorda, ki nas vodi do Bergna, enega izmed najlepših, najdražjih in najstarejših norveških mest. Pozdravi nas s krasnim večernim pogledom na tradicionalne hiše, posejane po strmih gričevnatih pobočjih.

Skandinavija destinacija št. 5: Bergen in znameniti Bryggen


Bergen je tisto mesto s pisanimi hišami, ki je tako pogosto uprizorjeno na norveških razglednicah in ga je res vredno vključiti v potovanje po Skandinaviji. Najbolj znano je po več kot 1000 let stari nemški ribiški soseski Bryggen, ki jo je UNESCO uvrstil na seznam svetovne kulturne dediščine. Ta je imela nekoč menda toliko kriminala, da ji še takratni Chicago ni mogel parirati. Od tu so v Evropo uvažali posebno vrsto sušene ribe. Soseska je bila večkrat požgana in obnovljena.






Čudoviti in zelo umetniško naravnan Bergen je obkrožen s sedmimi hribi in je priljubljeno izhodišče do norveških fjordov. Na vzpetino Fløyen se povzpnemo z znamenito vzpenjačo Fløibanen in na vrhu nas pričaka dih jemajoč razgled na mesto, preštevilne okoliške otoke in križarke.







Vzpetino prekrivajo naravnost magični gozdovi, katerih tla prekriva kot tepih mehak, živozelen mah, pa potočki in gobe. Lakota nas zvabi nazaj v mesto, na ribjo tržnico, ki je prava uprizoritev bogatega podvodnega sveta Severnega morja. Tu lahko poskusite celo morske ježke, pa suho salamo iz kitov in losov.
Skandinavija destinacija št. 6: otoki v okolici Bergna

Pot zaključimo na okoliških otočjih Bergna, v tradicionalno opremljeni podeželski beloleseni hiši. Prostrana lesena terasa s kaminom, železnim kuriščem in visečo mrežo odpira sanjski pogled na fjordasto obalo pod nami.






Iz povsem umirjenega in neverjetno čistega morja tu in tam skoči ven kakšna osupljivo velika riba. Domačina spodaj na manjšem pomolu z luksuznimi jadrnicami ure in ure lovita orjaške rake. Popoln mir je. Čeprav smo 2281 kilometrov od doma, je občutek nerealno domačen. Kot tiste sanje, ki jih tako živo sanjaš in se uresničijo do potankosti.
Želim vam čudovito pot po Skandinaviji. Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in v novičniku. Hvala!