Murter, eden najlepših hrvaških otokov, je krasna dopustniška destinacija in hkrati ponuja obilo možnosti za raziskovanje okolice. Kaj vse na Murterju doživeti, kje spati, kje jesti in kam na izlet?
V otok Murter se zaljubiš na prvi pogled
Drseli smo po zemljevidu hrvaške obale in iskali lokacijo, ki bi nudila razgled na odprto morje in na sončne zahode. Morala bi imeti tudi dovolj sence, razumne cene in kamp. Tako smo našli otok Murter, na katerega se povrhu vsega ni treba peljati s trajektom, saj ga s celino povezuje krajši dvižni most v Tisnem. Murter je sicer največji otok v šibeniškem arhipelagu – ta šteje kar 249 otokov.
Z Murterja se odpira prečudovit razgled na Nacionalni park Kornati
Prvi spomin, ki ga imam na vožnjo proti Murterju, so obcestni znaki za divje svinje, ki jih je tu menda veliko, a še nikoli nisem kakšne opazila. 🙂 Naslednji spomin pa je zaslepljujoč pogled na turkizno mivkasto plažo Slanica, ki velja za eno najlepših plaž Jadrana.
Za njo se odpre najlepši pogled na odprto morje in oddaljene Kornate, kar bi si jih človek lahko zamislil. V hipu sem se zaljubila. Tudi, ko sem zahodno obalo Murterja obiskala šestič, sedmič, je bil občutek vselej enak. Presunljiv. Takoj za obalnim pasom dišečih borovcev se teren strmo vzpne.
Z najvišjega vrha Raduč (tudi s preostalih, manjših vrhov) je razgled na šibeniški arhipelag in Kornate tako nezemeljsko lep, da človeku stopijo solze v oči.
Kaj vse si na Murterju ogledati, doživeti?
Plaža Slanica in okoliške skalnate plaže – mad najlepšimi plažami Hrvaške
Mivkasta plaža Slanica (google maps), ki ponuja osupljiv pogled na Kornate in očara s turkizno barvo morja, se nahaja na zahodni strani otoka in je od mesta Murter, oddaljena dober kilometer. Uvrščajo jo med pet najlepših plaž na Hrvaškem. Ne gre oporekati, Slanica je resnično čudovita.
Ko se v manjši zaliv, v katerem se nahaja, upre opoldansko sonce, je turkizna barva morja prelepa. Čeravno na Murterju vselej piha veter, ki preganja občutek vročine, se Slanica nahaja v rahlem zavetrju, zato je tudi ob dnevih, ko je v okolici morje razburkano, tu mogoče plavati v bolj umirjeni vodi.
Plaža Slanica je sicer sinonim za (pre)veliko gnečo. Neprimerno lepše jo je obiskati izven glavne turistične sezone. Še posebej priljubljena je med družinami z majhnimi otroki, ljubitelji vodnih iger z žogico, pa tudi bolj bučnega vzdušja.
Morje z mivkastim dnom je nekaj deset metrov plitko in omogoča obilo priložnosti za igro, ob plaži pa so tudi številni bari s poletno glasbo, restavracije s prigrizki in morsko hrano. Ob strani zaliva je pod borovci tudi več kot dovolj sence. Nenadkriljiv in (od gneče ravno prav umaknjen) pogled na Slanico in Kornate je iz bližnje priljubljene restavracije Reflektor.
S kodo SANJA imate trenutno naslednje ugodnosti na Pranamat komplete –>PREVERITE TUKAJ
Tako levo kot desno od Slanice je več sto metrov čudovitih plaž s skalnatimi balvani in vhodi v kristalno morje, z ravno tako ekstremno lepim razgledom na Kornate.
Osebno so mi te plaže, ki nudijo obilico prostora, sence borovcev in miru, veliko ljubše.
Raduč – najvišji vrh Murterja (izvenzemeljski razgledi, rovi in bunkerji)
Raduč (Google maps) je s 125 metri nadmorske višine najvišji vrh Murterja. Na Raduč se lahko pripeljete z avtomobilom ali se nanj podate peš po makadamski cesti. Raduč se dviga strmo nad obalo in daje izjemen, kaj izjemen, izvenzemeljski občutek, ko zvrha zreš na prostrano morje, šibeniški arhipelag, Kornate in obalne hiše pod Radučem.
Ne bom pretiravala, če rečem, da je to moj najljubši razgled na svetu. Nekaj presunljivega je v njem, ko zahajajoče sonce riše oranžno in rožnato svetlobo nad morjem in preštevilnimi otoki.
Ob osupljivem razgledu z Eaduča občutim ponižnost, hvaležnost in prisotnost v trenutku.
Dodatna atrakcija Raduča je zapuščeno vojaško oporišče z rovi, ki vodijo do bunkerjev in ploščadi s panoramskimi razgledi. S seboj vsekakor vzemite svetlike (rovi namreč niso osvetljeni) in jih raziščite. Pustolovščina je še posebej interesantna za otroke.
Po lep razgled se velja povzpeti tudi na ostale vzpetine Murterja – Veli Vrh (80 m), Vrh Crnikovca (61 m) in Vrh Gradine (63 m)
Plaža Podvrške
Manj znana od Slanice, a ravno tako krasna plaža Podvrške (Google maps) se nahaja kilometer obalnega sprehoda stran od plaže Slanice (krasna panoramska pot vodi skozi čudovit Kamp Slanica in skozi Camp Lasatka).
Prodnata plaža z mivkastim morskim dnom se nahaja tik za prehodom do polotoka Podvrške. Tudi tu boste našli nekaj manjših barov in kioske s prigrizki, plaža pa nima sence, zato jo je še posebej lepo obiskati popoldne, proti sončnem zahodu.
Takrat je tudi obiskovalcev manj. Na otoku Podvrške, do katerega lahko pridete peš po nasipu, so v manjšem pristanišču priljubljeni skoki s ploščadi. Veselo skakanje!
Parkirišče pri plaži Podvrške: Lokacija
Zaliv Čigrada
Za vse, ki si želite več miru, kot ga omogoča Slanica, bi si pa vseeno želeli razgled na Kornate in otrokom prijazno plažo, priporočam zaliv Čigrada (Lokacija), ki ima ravno tako mivkast vstop v morje. Plaža pa je, kot marsikje drugje na Murterju, posejana s podolgovatimi skalami, prijetnimi za hojo in ležanje. V tem manjšem zalivu je tudi umetna prodnata plaža, manjše privez za čolne, pomol, nekaj restravracij in obilo sence borovcev. Parkiranje je plačljivo.
Kraj Murter
Murter je največji kraj na Murterju, hkrati pa je poleg Jezer, tudi najstarejši. Sega v 13. stoletje. Zgodovina naselbin na Murterju sicer sega daleč v 1. stoletje našega štetja, ko je na otoku nastalo rimsko mesto Colentum. Ostanke Colentuma si lahko ogledate pod vzpetino Gradine. Zdaj veste, od kod ime istoimenskemu (prenovljenemu) hotelu Colentum Resort Murter, ki se nahaja v bližini Slanice.
Sprehod skozi historično jedro kamnitih hiš Murterja priča o tem, da ima kraj dolgoletno zgodovino in dušo. V prijetnem središču ob pristaniških privezih se vrstijo številne restavracije, stojnice, slaščičarne in prodajalne lokalnih in drugih izdelkov. Še posebej živahno je proti večeru, ko se shladi in se sem zgrnejo obiskovalci z vseh delov otoka. Od Slanice in Betine (ter nazaj) se lahko zapeljete s turističnim vlakcem, sicer pa je mesto dosegljivo tudi peš.
Murter ima lepo urejeno in ograjeno mestno plažo Luka. Če ste ljubitelji mestnih plaž, vam utegne biti všeč. Ob njej imate WC, kabine, tuše, pitno vodo, trgovine in pekarne. Ta stran otoka nudi pogled proti otokom Vinik Mali in Tegina, proti Gradini in deloma Colentumu. V bližini so pomoli z jadrnicami in čolni, zato voda ni tako čista kot na odprti strani otoka.
Betina, Jezera in Tisno
V kolikor vas mika ogled še drugih krajev na otoku Murter, naloga ne bo preveč težka, saj ima le še tri kraje, to so Betina, Jezera in Tisno. Betina (Google maps) velja za najlepšega izmed njih, saj ima lepo ohranjeno arhitekturo, najbolj pa slovi po ladjedelništvu z več kot 270-letno tradicijo. Neuradno Betini priznavajo status jadranskega središča lesenega ladjedelništva – v preteklosti je imela Betina kar 27 ladjedelnic in pet kovačij.
Jezera (Google maps) so najmanjši kraj na Murterju in zrejo proti celini. Ker v okolici Jezer ni veliko obdelovalnih površih, so se domačini specializirali za ribištvo in pomorstvo. Tisno (Google maps) je edini kraj, ki se nahaja tako na otoku, kot na celini. Celino z otokom povezuje manjši dvižni most.
Cerkev Sv. Roka
Cerkev Sv. Roka (Google maps) iz 18. stoletja leži na 69 metrih nadmorske višine in ji je resnično vredno nameniti nekaj malega truda z vzponom. Stoji namreč na razgledni ploščadi, ki ponuja edinstven središčni pogled na otok Murter in Betino. Pot iz središča Murterja do cerkve vam bo vzela pol ure, lahko pa se do vznožja stopnic zapeljete tudi z avtomobilom. Ker na ploščadi ni sence, za obisk izberite hladnejši del dneva. Idealno bi bilo od sončnem zahodu ali vzhodu za nekaj dodatne čarobnosti.
Kje na Murterju spati?
Izbira lokacije nastanitve na Murterju je močno odvisna od tega, kaj vam je všeč in kakšne so vaše prioritete. Vsekakor ni vseeno, kateri del izberete, saj so tako razgledi kot morje na različnih delih otoka zelo drugačni.
V kolikor si želite panoramskih razgledov na odprto morje in Kornate, senco borovcev, kakšen vzpon na še atraktivnejši razgled, rajske sončne zahode ter mešanico mivkastih in skalnatih plaž, je ena in edina izbira zahodna stran obale. Pri tem pa je treba vzeti v zakup, da je ta stran bolj vetrovna. Ob vročih dnevih ta veter prija, saj človeku nikoli ni prevroče, lahko pa povzroči tudi bolj razburkano in hladno morje. Ne glede na našteto, je to nedvomno lepša stran otoka.
Za nočitev na zahodni strani obale bi predlagala nastanitve na obeh straneh plaže Slanica. Tu so vam na voljo hoteli, kampi in apartmaji, ki imajo praviloma tudi razgled na morje. Mesto Murter je resda le kilometer od plaže Slanice, na drugi strani otoka, a se razgled in morje, ki ju ponuja, nikakor ne more kosati z zahodno obalo. Nastanitve so sicer tu praviloma ravno zato dražje kot drugje na otoku, a če jih rezervirate nekaj mesecev prej, lahko dobite tudi zelo ugodne nastanitve.
V kolikor vam zgoraj našteto ni tako bistveno in imate raje bolj umirjeno in toplejše morje v zalivih, so med dopustniki na vzhodni obali priljubljene počitniške nastanitve v Tisnem, Jezerih in v Betini.
Kje in kaj na Murterju jesti?
Murter je prava kulinarična meka za ljubitelje svežih in odlično pripravljenih morskih jedi, pa tudi ljubitelji žara bodo prišli na svoj račun. Kam torej na Murterju na kosilo, večerjo, kavo?
Slanica
Restavracija Reflektor ob plaži Slanica ima okusno in preprosto pripravljeno hrano vseh vrst, krasen razgled na Kornate in Slanico, prijazno osebje in prijazne cene. Predvsem odlično za skok na kosilo s kakšne izmed okoliških plaž.
Na jutranjo kavo zavijte v kavarno pri Kampu Slanica. Ne gre za kavo, za razgled gre. 🙂
Murter
Na večerjo se odpravite v mesto Murter, kjer imate res veliko izbiro vrhunskih morskih restavracij.
- Zelo avtentična, vintage in z odlično pripravljeno morsko hrano prepriča Restavracija Račič.
- Michelin guide si je prislužila Konoba Boba, ki prisega na lokalne dobavitelje rib in zelenjave. Navdušujejo s kreativno in bolj prestižno dalmatinsko kuhinjo.
- Prijaznejša žepu, a zelo prijazna tudi brbončicam, ki ljubijo morsko in žar hrano, je Konoba Skalinada, ki se nahaja na poti med Slanico in Murterjem in ima prijetno in veliko teraso.
- Bolj petičnim okusom bo všeč restavracija Fine Food Murter v središču Murterja, ki ponuja mediteransko, morsko in tudi tipično evropsko hrano. Odlična izbira za večerjo v mestu.
Čigrada
Si želite malo bolj umirjene lokacije? Na hobotnico in školjke se odpravite v restavracijo Čigrada Restaurant v zalivu Čigrada. Restavracija sicer cenovno ni med ugodnejšimi.
Tisno
Tudi v Tisnem vašim brbončicam ne bo hudega. Med najbolj priljubljenimi sta prijetna Konoba Tereža Tisno (morska hrana in žar), katere vrt krasijo palme, in Restavracija Prova Tisno tik ob obali, ki navdušuje tako z okusno hrano, kot z morskih ambientom, a bo tu treba odšteti več kot drugje.
Kam v okolici Murterja na izlet?
Murter ima resnično izvrstno lokacijo. Ne le, da ga s celino povezuje krajši dvižni most, na celini so v bližini ene najbolj priljubljenih turističnih destinacij Hrvaške, ki so vsekakor vredne ogleda in doživetja. Če ste torej pripravljeni “žrtvovati” kakšen dan na plaži in se odpraviti na potep, je tu nekaj idej, kaj vse lahko počnete.
Narodni park Kornati
Prečudovit Narodni park Kornati (Lokacija) so razvejano otočje, ki ga sestavlja kar 89 otokov, otočkov in grebenov. Znani so po edinstveni kraški pokrajini in kristalnem morju. Zaradi pestrega vodnega živeža so tudi priljubljena potapljaška in snorkljarska destinacija. Všeč bodo tudi ljubiteljem kulturnih znamenitosti, saj si je tu moč ogledati ostanke starodavne ilirske, rimske in srednjeveške gradnje, kot so kapelice in suhozidi. Tukaj so našle svoj dom tudi številne ogrožene vrste ptic.
Kako do tja? Za ogled Kornatov potrebujete čoln, lahko pa se odpravite tudi na katero izmed preštevilnih skupinskih vodenih tur. Preverite ugoden celodnevni Izlet na Kornate z ladjo Barbarinac, v katerega je vključeno tudi kosilo. Murter je vsekakor najboljša izhodiščna točka za ogled Kornatov, veliko organiziranih izletov tja pa boste našli tudi iz Biograda na moru in iz Zadra, v kolikor boste morda dopustovali v tistem okolišu.
–> Ugodne izlete v Nacionalni park Kornati iz okoliških mest rezervirajte TUKAJ
Narodni park Krka s slapovi in samostani (Slapovi Krke)
Narodni park Krka (Lokacija), ki je od Murterja oddaljen približno 45 minut vožnje v smeri proti Šibeniku, je ena najbolj obiskanih hrvaških naravnih znamenitosti. Čudovita reka Krka je na kraškem terenu ustvarila kanjone, lehnjakove pragove, jezera in kar sedem veličastnih slapov. Najbolj znan je čudoviti in mogočni slap Skradinski buk (zato računajte na gnečo), sledita mu Roški slap in Manojlovac. Park lahko raziščete peš ali s kolesom po dobro vzdrževanih sprehajalnih in lesenih poteh s slikovitim razgledom ali s čudovito vožnjo z ladjico. Slednje še posebej priporočam, vožnja na trenutke spominja na norveške fjorde. V parku sta tudi dve pomembni zgodovinski znamenitosti, samostan Krka in otoški samostan Visovac.
Izhodišče za izlet z ladjico: Skradin (Lokacija)
–> Ugodne izlete v Narodni park Krka iz Splita, Omiša, Vodic in Trogirja preverite TUKAJ.
Šibenik
Če dopustujete na Murterju, si je resnično vredno vzeti čas tudi za obisk Šibenika, ki je oddaljen 40 minut vožnje proti jugu. Šibenik (Lokacija) je eno najstarejših hrvaških obalnih mest, prvič je bil omenjen že leta 1066. V tem lepem, starem obmorskem mestu na griču, si velja ogledati katedralo svetega Jakoba, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine in združuje elemente gotike in renesanse. Mesto slovi tudi po več zgodovinskih trdnjavah. S trdnjav svetega Mihaela, svetega Janeza in trdnjave Barone je panoramski pogled na mesto in Jadransko morje. Obzidja pa skrivajo tudi čudovite rajske vrtove, kavarne in parke. Poleti se v Šibeniku odvijajo tudi številni glasbeni, plesni in drugi kulturni festivali, obiščete pa lahko tudi Aquairum Šibenik (Tripadvisor ocena sicer ni ravno najboljša) in Sokolski center. Več o znamenitostih Šibenika najdete TUKAJ.
Vransko jezero
Vransko jezero (Lokacija) je največje naravno jezero na Hrvaškem. Nahaja se med mestoma Zadar in Šibenik, od Murterja je oddaljeno od 50 do 60 minut vožnje. Naravni park Vransko jezero je znano po svoji bogati biotski raznovrstnosti in je pravi raj za opazovanje vodnih in drugih ptic, temu je namenjenih več opazovalnic. Jezero je tudi priljubljena točka za ribolov, čolnarjenje in kolesarjenje po slikovitem okolišu. V bližini obiščite plažo Porat v Dragah, Pakoštane in Pirovac.
Želim vam krasne, manj počitnice na Murterju! Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in v novičniku za več ekskluzivnih vsebin. Hvala, s tem podpirate ustvarjanje mojih vsebin.
Preberite tudi: