Si predstavljate, da bi želeli nekaj izraziti, pa za to ne bi imeli besede? Pridružite se iniciativi bogatenja slovenskega znakovnega jezika “Prispevaj kretnjo” in omogočite gluhim lažje sporazumevanje.
Biti razumljen in razumeti svet okrog sebe – neprecenljivo
Besede so bile od nekdaj moje zaveznice. Z njimi sem lahko ubesedila in predajala svoj notranji svet, z njimi razložila, prisluhnila, delila veselje in stiske, pridobivala prijatelje, tolažila, čestitala, izrazila, kaj potrebujem, in raziskovala svet. Zdi se samoumevno, a biti razumljen in zmožen izraziti se – je lahko za nekoga neprecenljivo.
V slovenskem znakovnem jeziku močno primanjkuje kretenj
Slovenski znakovni jezik (SZJ), v katerem se sporazumevajo gluhi, je med bolj bornimi. Kretenj, ki so besede gluhih, je le okoli 25.000, kar šestkrat manj, kot jih imajo v znakovnem jeziku Nemci ali štirikrat manj od Francozov. Za primerjavo. V slovarju slovenskega knjižnega jezika imamo na voljo 100.000 besed, v pogovornem jeziku pa kar pol milijona besed. Pol milijona priložnosti, torej, s katerimi se lahko izrazimo.
Ker je pomembno, da imamo vsi možnost izraziti, kar čutimo, kaj potrebujemo in da smo razumljeni, nas Mastercard v kampanji za bogatanje slovenskega znakovnega jezika vabi, da pomagate razširiti besedni zaklad oziroma količino kretenj, ki bodo gluhim razširile možnosti izražanja in olajšale vsakodnevno komunikacijo in delovanje v družbi.
Težko je, če bi rad nekaj povedal, a nimaš besed. Ne, ker ne bi imel kaj povedati, ampak ker kretnje za to enostavno ni.
Kako lahko sodelujete pri bogatitvi slovenskega znakovnega jezika?
Pri Mastercardu so v sodelovanju z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije vzpostavili enostavno platformo, preko katere lahko prispevate za prevode besed v kretnje slovenskega znakovnega jezika. Spletna stran Prispevajkretnjo.si je postavljena kot “spletna trgovina”, na kateri lahko za 10 evrov prispevate k prevodu izbrane besede v kretnjo. Prevode opravlja strokovna komisija, sestavljena iz tolmačev, predstavnikov gluhe skupnosti in slavistov.
Sodelovanje je preprosto. Na spletni strani izberete besedo, ki jo želite prevesti v kretnjo, in prispevate 10 evrov. S pomočjo vašega prispevka bo v roku 90 dni ustvarjen prevod, o čemer boste obveščeni po elektronski pošti, prejeli pa boste tudi povezavo na video kretnje.
S prevodom vaše izbrane besede v kretnjo lahko za vedno obogatite svet gluhih.
Na brezplačno kavo in sladico v gluhim prijazno kavarno
V času od 11. do 15. novembra 2024 se lahko odpravite tudi v gluhim prijazno kavarno, ljubljansko kavarno Lolita (na Cankarjevem nabrežju 1), ki je uradni prostor iniciative za bogatenje znakovnega jezika. V Loliti lahko v času tihih uric s pomočjo videovodiča spoznate osnovne kretnje za naročilo kave, z njimi naročite in v zameno prejmete brezplačno kavo in sladico.
Mastercard je sicer ob robu mednarodne konference tolmačev v Sloveniji predstavil zbirko novih kretenj iz sveta financ (finančni slovar), s katerimi želi skupnost gluhih dodatno finančno opolnomočiti in prispevati k lažjemu sporazumevanju gluhih v vsakdanjih finančnih situacijah.