Iščete idejo za zimski izlet po Sloveniji? Ko zapade sneg, ne morete zgrešiti s temi preverjenimi zimskimi izleti, ki nudijo priložnosti za raznovrstno preživet dan v zimski pravljici.
Članek se redno posodablja. Število zimskih izletov: 12. Zadnji dodan: 13. 1. 2025
Zimski izleti po Sloveniji, ki nikoli ne razočarajo
Ko v Sloveniji zapade sneg, je ni boljše odločitve, kot se odpraviti na zimski izlet. Kakšno srečo imamo, da živimo v državi s toliko čudovite narave, ki se povrhu vsega lahko spremeni še v zimsko snežno pravljico. Vsi predlogi za zimski izlet, ki so pred vami, so večkrat preizkušeni in vselej navdušijo, četudi niso prekriti s snežno odejo. A ko pade sneg, je na zimskih izletih na teh lokacijah po Sloveniji naravnost čarobno. Izvolite ideje.
1. Zimski izlet na Pokljuko
Zimski izlet na Pokljuko, ki jo prekrivajo prostrani smrekovi gozdovi, resnično nikoli ne razočara. Pokljuka je med 1200 in 1500 metri nadomorske višine visoka kraška planota na vzhodnem robu Triglavskega narodnega parka in je skozi vse leto priljubljeno izhodišče za obisk Julijskih Alp, pa tudi slikovitih planin, posutih z alpskimi hiškami. Verjetno najbolj priljubljeno izletišče zimskega izleta na pokljuki je na velikim parkirišču na Rudnem polju (lokacija), od koder se lahko odpravite na sankanje, tek na smučeh ali pohod. Parkirnina v zimi 2024/2025 znaša 7 evra (preverjeno na dan 26. 12. 2024).
Ideje za lahke zimske pohode z Rudnega polja:
- Z Rudnega polja se mimo tekaške proge podajte do planine Uskovnica (lokacija). Pohod je dolg cca 5,5 kilometra v vsako smer. Pot do tja se spusti za 200 višinskih metrov, kar omogoča po poti tudi sankanje. Prihranite energijo za nazaj, ko boste hodili v breg. Na planini Uskovnica, od koder je čudovit razgled na Vogel in ostale vrhove nad Bohinjem, je tudi koča z domačo hrano, kjer se lahko okrepčate. Če je dan mrzel, ne bodo odveč dereze, ker je klanec na mestih precej strm.
- Še en lep pohod je do slovite planine Zajamniki (lokacija), do tja vodijo tri poti, ena od poti do Zajamnikov se odcepi na levo s poti za planino Uskovnica. Poti so dolge od 5 km do 6,3 km. Do Zajamnikov se lahko podate tudi z Goreljeka (lokacija), od koder je pot dolga 6 km.
- Najkrajša in najbolj položna pohodna pot z Rudnega polja je pot do planine Zajavornik (lokacija)
Kje lahko na Pokljuki prespite?
- V idiličnem, a vselej živahnem okolju Rudnega polja lahko prespite v Hotel Center Pokljuka (Tripadvisor), ki se nahaja tik ob tekaški progi in strelišču. S terase lahko opazujete živahno dogajanje. Uradna spletna stran hotela: tukaj
- Na Goreljku se nahaja Hotel Pokljuka s savnami, vključenim zajtrkom, brezplačnim parkiriščem in fitnes centrom.
- Če imate raje manjše hotele, preverite Hotel Jelka Pokljuka.
- Ljubitelji koč pa lahko prespite v Planinski koči na Uskovnici, kjer boste umaknjeni od vsega dogajanja in se prebudili v pravo zimsko pravljico med tradicionalnimi kočami. Imajo tudi štiriposteljne sobe z lastno kopalnico.
- Na Pokljuki boste našli tudi nekaj apartmajev in koč, ki jih lahko najamete v celoti. Ponudbo preverite: tukaj
2. Zimski izlet na Krvavec
Na zimski izlet na Krvavec (lokacija) smo šli tolikokrat, da bi znala ovinke do Planine Jezerca (lokacija), kjer je plačljivo parkirišče (5 evrov dnevna parkirnina), prevoziti na pamet. 🙂 Tudi, kadar v dolini ni snega, se lahko na Krvavec podaš v snežno pravljico ne da bi bilo treba peš premagovati višinske metre. Parkirišče na planini Jezerca namreč leži na kar 1409 metrih nadmorske višine in že po nekaj korakih v breg se odpre čudovit pogled na Ljubljansko kotlino, del Kamniško-Savinjskih Alp in Julijskih Alp.
Na Planini Jezerca je priljubljena točka za sankanje, od tu se lahko podate peš do Kriške planine, kjer se lahko okrepčate v dveh kočah, opremljeni z zimsko gorsko opremo pa se lahko odpravite tudi do vrha Krvavca (1853 m) ali Velikega Zvoha (1971 m). Prednost zimskega izleta na Krvavec je tudi ta, da ima zaradi odprte lege dolgo sonce in čudovite, zame najlepše sončne zahode.
3. Zimski izleti v okolici Kranjske Gore
Pogosto je sinonim zimskega izleta po Sloveniji prav Kranjska Gora z okolico (lokacija) in vsekakor ne brez razloga. Vsakič, ko z avtom zapeljem mimo Jesenic proti Kranjski Gori, se odpre povsem drug svet. Kot bi vstopil v pravljično zimsko zgodbo, kot bi bilo čarovnije z vsakim kilometrom več. Ko se odprejo pogledi na dramatične vrhove Julijcev, ko sneg obteži iglavce in okrasi strehe hiš, je doživetje popolno. In kaj početi pozimi v Kranjski Gori in okolici?
Obiščite Jezero Jasna
Tako zgornje kot spodnje jezero Jasna (lokacija) poleti zavzamejo kopalci, pozimi pa se spremeni v popolno zimsko pravljico. Svoje dodajo mostički, igluji, v katerih lahko kaj toplega popijete in prigriznete ter čudovite počitniške koče. Na jezero Jasna imam krasne spomine iz otroštva, ko smo spali v okoliških apartmajih in s smučk stepali sneg, in čeravno zna biti tu vselej gneča, vsaj zame lokacija nikoli ne izgubi svoje čarobnosti.
Občudujte Izvir Zelenci
Izvir Zelenci (lokacija), ki je sekundarni izvir Save Dolinke, je dobil ime po svoji izrazito zeleni, smaragdni barvi. Ta je čudovito kontrasta s snegom in odsev zasneženih vrhov v vodi, izvir še polepša. Zelenci so dom številnim ogroženim živalskim in rastlinskim vrstam, o čemer si lahko več preberete na informacijskih tablah. Označeno parkirišče (lokacija) se nahaja na poti od Kranjske Gore proti Tamarju oziroma Planici, od tam pa vas do Zelencev loči le krajši sprehod skozi gozd.
Podajte se do koče v Tamarju
Pot v Tamar (lokacija) je nedvomno ena izmed najbolj priljubljenih pohodniških poti za družine skozi vse leto, pozimi pa je polna zimskega veselja, saj je pot nazaj grede primerna za položne sankaške spuste. Pot od parkirišč pri skakalnicah in nordijskem centru Planica (lokacija) do doma v Tamarju vam bo vzela slabo uro, pri tem pa boste naredili 177 metrov višinske razlike. Pot po dolini Tamar je z obeh strani obdana z gorami, zato se sonce hitro umakne, in ko se, je lahko zelo mrzlo. Toplo se oblecite in ob vikendih računajte na močno gnečo, ki vam utegne odvzeti sicer v prečudovit sproščujoč pohod. Če le gre, se v Tamar na zimski izlet odpravite med tednom.
Več: Kranjska-gora.si
Kje v Kranjski Gori prespati?
- Za ljubitelje večjih hotelov s središčno lokacijo: Hotel Ramada Resort, Hotel Kompas in Hotel Kranjska Gora
- Za ljubitelje butičnih hotelov s središčno lokacijo: Boutique Skipass Hotel, Hotel Lipa, Hotel Miklič in Hotel Vandot
- Za ljubitelje apartmajskih hotelov: Vitranc Appartments, Appartments & Rooms Tempfer, Berghi Hotel & Appartments in Appartments Helena
- Za ljubitelje tradicionalnih nastanitev: Gostilna Cvitar, Gostilna pri Martinu in renoviran B&B v Podkorenu Design rooms Pr’ Gavedarjo.
4. Zimski izlet na Jezersko
Kako lepo je iti na zimski izlet na Zgornje Jezersko (lokacija)! Ne glede na to, ali se tja odpravite na drsanje, smučanje, sankanje, tek na smučeh ali le na čudovit zimski sprehod – razgledi so veličastni, zrak čist, življenje umirjeno in ob zimskih dneh je tu vselej veselo. Drsate lahko na drsališču v bližini Gostišča ob Planšarskem jezeru, smučate v Parku Jezersko, sankate lahko po urejeni, 740 metrov dolgi progi (več informacij) ali se podate na brezplačno dričanje po katerem izmed številnih hribčkov.
Sprehoda željni se lahko podate na približno 2 uri dolgo krožno, nezahtevno pot, ki obkroži celotno kotlino in vodi mimo čudovite Šenkove domačije, smučišča, pa Planšarskega jezera in tamkajšnjega gostišča, kjer lahko marsikaj dobrega prigriznete.
Več: Jezersko.info
Kje na Jezerskem prespati?
- Zbudite se v zimsko pravljico na podeželju v Turistična farma Šenkova Domačija.
- Avtentična Vila Koman s savno vas bo nedvomno očarala.
- Izjemen razgled na Jezersko ponuja butičen hotel Vila Planinka.
5. Zimski izleti v Polhograjsko hribovje
Polhograjsko hribovje je poleg Krvavca moje najpogostejše zatočišče v objemu narave. Še posebej dobro sem ga spoznala v času v pandemije, ko je bilo gibanje širom Slovenije omejeno in še zdaj se mi zdi to izjemna pridobitev. Zimski izlet v Polhograjsko hribovje je čudovit in ponuja obilo možnosti tudi za sankaške spuste. Kam? Izvolite ideje.
Preverite, kakšne ugodnosti imate na Pranamat komplete imate s kodo SANJA.
Obiščite Črni vrh in Pasjo ravan
Pasja ravan (lokacija), do katere lahko dostopate s Črnega vrha v Polhograjskih Dolomitih (lokacija), je bila najvišji vrh v Polhograjskem hribovju, dokler ji vojska pred desetletji oklestila kakšnih 10 metrov višine, ko je zravnala vrh. S te ravnine je sedaj 360-stopinjski razgled, ravan pa je še posebej lepa, ko jo zasneži. Pot do tja vodi s Črnega vrha, ki ravno tako nudi zelo lepe razglede. Naredite le 190 metrov višinske razlike in del poti vodi ob cesti. Našli boste tudi kar nekaj simpatični kucljev za sankanje.
Podajte se od Sv. Katarine do Sv. Jakoba
Ko Ljubljansko kotlino ujame megla ali nizka oblačnost, je vožnja do Sv. Katarine nad Ljubljano vselej odlična odločitev. Do tja lahko vozite s Toškega čela skozi gozdno pot ali pa se vzpnete s Podutiške ceste. Nato vas čakata čudovit, nezahteven razgledni sprehod od Topola (lokacija, od gostilne Pr’Jur levo)) ali župnije pri Sv. Katarini (lokacija) do Sv. Jakoba (lokacija) s slikovito cerkvico. Odpre se fantastičen razgled na Kamniško-Savinjske Alpe, Karavanke in Julijske Alpe, ki je najčudovitejši ob sončnem zahodu. Vzemite sani in se spustite po katerem izmed številnih bregov.
Na flancate na Toško čelo
Še en lušten zimski izlet v Polhograjsko hribovje je nedvomno izlet na Toško čelo (lokacija). Toško čelo je 590 metrov visok hrib, tudi priljubena pohodniška točka s Šentvida in Podutika. Obiskovalci gredo sem radi ujet sonce, se okrepčat v kočo na odlično kosilo ali se odpravijo na sankanje. Pohodnih poti na vrhu sicer ni, vse se spuščajo v dolino. Zelo priporočam tudi kosilo z razgledom na Ljubljansko kotlino v Gostilni Bitenc (lokacija) v kraju Toško čelo.
Povzpnite se na Polhograjsko grmado
Polhograjska grmada (lokacija) je 898 metrov visok hrib v osrčju Polhograjskih Dolomitov z izjemnim razgledom na okoliške hribe. Pot s Topola pri Medvodah je dobro označena in nezahtevna, vendarle pa v zimskem času za zadnji vzpon zahteva dereze, ker zna biti na dobro shojenih predelih poledenela. Lažja in položnejša pot vodi s Topola in premaga 247 višinskih metrov, v kolikor bi se radi več vzpenjali, pa krenite iz Polhovega Gradca, pot naredi 498 višinskih metrov.
6. Zimski izlet na Rakitno
Ljubitelji drsanja na naravnem ledu – prišli ste na pravo mesto za zimski izlet. Jezero na Rakitni (lokacija), ki leži v kotlasti planoti v zavetju krasnih krimskih gozdov, pozimi zamrzne in se spremeni v naravno drsališče. Ob jezeru je hotel Rakitna z restavracijo, kjer se lahko okrepčate in ogrejete ali prespite. Tudi če ne drsate, ponuja Rakitna obilo čudovitih pohodnih poti in priložnost za tek na smučeh. Znana je po tipičnih alpskih hišah in tudi po posebej dobrem in zdravilnem zraku, še posebej koristnem za astmatike. Tukaj se namreč mešata morski in višinski zrak.
Več: Rakitna.si
7. Zimski izlet na Blegoš
Blegoš (lokacija) je 1562 m visoka gora, druga najvišja v Škofjeloškem hribovju, ki nudi fantastičen 360-stopinjski razgled. Poleti je priljubljena izletniška točka za družine, pozimi pa se odene v sneg in led in je še posebej lep, a zahteva za osvojitev vrha zimsko pohodniško opremo (vzpon ni zahteven, a brez derez se na zadnjo klančino ne odpravljajte). Brez težav pa se brez zimske opreme podate po cesti do Koče na Blegošu (1391 m), tik pod vrhom Blegoša, od koder je razgled resda omejen, a obiskovalca očara z občutkom zimske pravljice in prijetnim vzdušjem.
Izhodišče: tukaj
Več: Pd-skofjaloka.com
8. Zimski izlet na Veliko planino
Velika planina (lokacija), krasno posuta z idiličnimi planšarskimi kočami, je ena izmed najbolj priljubljenih izletniških lokacij v Sloveniji, in tudi pozimi ni prav nič drugače. Nasprotno. Ob vikendih je lahko gneča tako velika, da gre pričakovati močno gnečo na parkirišču, ki je urejeno in plačljivo (v zimi 2024/2025 12 evrov na osebni avtomobil).
Parkirišča na območju Velike planine, ki so plužena vse leto:
- Rakove ravni (lokacija) – odprto vse leto (Od parkirišča do pastirskega naselja na Veliki planini je okvirno 1,5h – 2h hoje)
- Parkirišče pri vzpenjači na Veliko planino (lokacija) – od tu se podate na Veliko planino z vzpenjalo (cenik in vozni red)
Pozor: V zimskih razmerah je obvezna uporaba zimskih pnevmatik in snežnih verig. V primeru sveže zapadlega snega preverite prevoznost cest.
Na Veliko planino se lahko odpravite na zimski pohod, dnevno in nočno sankanje, smučanje, krpljanje, tek na smučeh ali na katero izmed zimskih prireditev (polnočnicana božični večer, februarska pustni smuk in pastirčkove igre ali marčevsko tekmovanje starosvetnih smučarjev).
Za pohod priporočam sprehod do Domžalskega planinskega doma na Mali planini, kjer se lahko okrepčate in tudi prespite. Zelo toplo se oblecite, za spust do parkirišča pa toplo priporočam sani ali dereze, saj je lahko gozdni del poti poledenel. Tudi lučka ne škodi, še posebej, če se spusti megla, ki je lahko zelo gosta in ovira orientacijo.
Več: Velikaplanina.si
9. Zimski izlet na Kofce
Si želite izleta v zimsko pravljico v osrčju gora, pa niste vešči zimskega gorništva? Potem bo izlet na Kofce (lokacija) kot nalašč za vas. Planinski dom na Kofcah (1488 m), ki slovi po izjemnih štukljih, se nahaja pod gorsko verigo Košuta (natančneje pod krasnima dvatisočakoma Veliko kladivo in Veliki vrh) in je dostopen za vso družino.
Najkrajša pot do Kofc vodi z Mrzlega studenca (opis dostopa na hribi.net), od koder je le 30 minut nezahtevnega vzpona, če je le cesta do studenca prevozna. Ostale lažje dostope preverite na hribi.net.
10. Zimski izlet na Soriško planino
Ko razmišljate o zimskem izletu po Sloveniji, ne podcenjujte zimske pravljice v hribovjih, planinah in vrhovih nad Selško dolino. Čudovito je! Razmislite o izletu na Soriško planino, ki ponuja za vsakogar nekaj.
Na Soriško planino po sproščeno zimsko vzdušje
Če si želite le nekaj smučarskega ali sankaškega vzdušja, topel obrok v brunarici oziroma koči z razgledom na zasnežene proge in okoliške vrhove, potem se zapeljite z avtom na Soriško planino (lokacija). Do tja vodi asfaltirana cesta mimo idilične vasi Zgornja Sorica.
Tam se lahko podate na smučanje, tek na smučeh, nočno sankanje (Cena za uporabo sankaške proge v zimi 2024/2025 4 evre) ali na pohode na vrhove Spodnjih Bohinjskih gora in Ratitovec (1678 m).
S Soriške planine na lažje vzpone
V največ eni uri s Soriške planine so dosegljivi tudi nižji Možic (1602 m), Šavnik (1574 m), Slatnik (1598 m), Dravh (1547 m) in Lajnar (1549 m).
Še posebej vam priporočam kratek pohod na Lajnar. Dosežete ga lahko s pol ure lažjega vzpona (pot do Lajnarja vodi ob levi strani smučišča), ponuja pa izjemen visokogorski razgled! Za bogove!
Pozimi imejte vselej tudi ob manjših vzponih dobre pohodniške čevlje, v nahrbtniku za vsak slučaj dereze, če so posamični deli poledeneli, in gamaše za globjo snežno odejo.
Do Lajnarja in Soriške planine po peštšpoti iz Zgornje Sorice
Do Lajnarja in nato od tam na Soriško planino se lahko podate tudi peš iz Zgornje Sorice (lokacija parkirišča) po sicer dobro označeni poti. Pohod, ki pozimi traja cca dve uri, je krasen, a konstantno strm in v zadnjem delu vzpona po celem snegu težje dostopen.
Priporočam ga tistim z dobro kondicijo in zimsko opremo. Pozimi pred pohodom vselej preverite, ali so razmere za pohod varne. Nazaj do izhodišča se lahko vrnete s Soriške planine po cesti in skozi gozd.
11. Zimski izlet na zaledenelo Cerkniško jezero
Zimske izlete po Sloveniji pogosto povezujemo z Gorenjsko, Koroško in Štajersko, a nadvse lep zimski izlet si lahko naredimo tudi na Notranjskem. Prav tam se namreč nahaja svetovna znamenitost Cerkniško jezero (lokacija), ki je prečudovito, ko zaledeni in se lahko po njegovi gladini podamo na hojo po ledu ali na drsanje. Seveda se prej prepričajte, da je led dovolj debel.
Parkirate lahko na označenem, plačljivem parkirišču ob informacijskem centru in uživate v lepotah narave. Če se na led na naravnih površinah neradi podate, se lahko podate na sprehod po okoliških poteh, ki ponujajo idiličen razgled na jezero in Slivnico (1114 m). Če imate radi hojo v hribe je od tam čudovit razgled na jezero.
Pogrejete se lahko v Baru Jezerski hram, kjer vas bo ogrela vroča čokolada. Iz bara lahko na toplem opazujete dogajanje na jezeru.
Kje prespati v bližini Cerkniškega jezera?
V Cerknici ponujajo nočitve z zajtrkom Sobe En krajcar in Hotel TeLico. jubiteljem apartmajev bodo všeč Apartmaji Vrdjan v Dolenjem jezeru.
12. Zimski izlet do Slapica Savica in ob Bohinjsko jezero
Slap Savica, ki ob visokem vodostaju pade kar 78 metrov v globino po desnem in levem pramenu, se nahaja povsem na zahodnem koncu Bohinjske doline, je ena izmed najbolj obiskanih naravnih znamenitostih v Sloveniji.
Do slapa vodi 553 stopnic, pot pa vam bo podarila 20 minut sprehoda skozi krasen gozd in mestoma z razgledi na Bohinjsko jezero. Pozimi morda slap res ni tako bogat, je pa vseeno pogled nanj in na smaragden tolmun, ki ga ustvarja, čudovit. Pot je sčiščena tudi, ko zapade sneg in odprta skozi vse leto (uradna stran).
Vstopnina je trenutno 4 evre za odrasle in 2 evra za otroke, stare med 7 in 14 let. Računajte še na parkirnino (če parkirate za rampo), ki znaša 5 evrov, ne glede na to, kako dolgo ostanete.
Kam na kavo in kam na domačo hrano?
Na poti se vsekakor ustavite na sprehodu ob Bohinjskem jezeru in si privoščite odlično kavo v butičnem hotelu Majerca v Ribčevem Lazu s krasnim razgledom na Bohinjske gore. Odlično domačo hrano pa si lahko obetate v Bohinjski Bistrici v Gostilnici Štrud’l.
Preverjeno okusno, velikih porcij. s prijazno postrežbo in denarnici prijazno! Izletov tu okoli je toliko, da je v Bohinju in okolici res vredno tudi prespati.
Želim vam čudovit zimski izlet. Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in v spodnjem novičniku za več ekskluzivnih in aktualnih vsebin. Hvala. –>
Preberite tudi: