Visokoalpska cesta Grossglockner ali po slovensko Veliki Klek je nedvomno eno najbolj dih jemajočih doživetij v Avstriji in z razlogom ena glavnih avstrijskih znamenitosti. Preberite, kaj vse si ogledati, kaj doživeti in kje prespati.
Najprej nekaj ključnih dejstev in zanimivosti o visokoalpski cesti Grossglockner
- Visokoalpska cesta Grossglockner je dolga 47,8 kilometrov in povezuje kraja Bruck v deželi Salzburg s krajem Heiligenblut na Koroškem prek prelaza Fuscher Törl (2428 m) in prelaza Hochtor (2504 m).
- Nahaja se v največjem avstrijskem parku Visoke Ture, velik kar 1800 kvadratnih kilometrov. Cesta narodni park prečka v celoti, flora in favna pa se tekom ceste zelo spreminjata in sta prava poslastica za oči in čute.
- Cesta se imenuje po gori Grossglockner ali Veliki Klek (3798 m), najvišji avstrijski gori, na meji med Koroško in vzhodno Tirolsko.

- Cesta, ki z visokogorskimi razgledi jemlje dih na vsakem koraku, ni prehodna vse leto, temveč od okvirno 1. maja do okvirno 1. novembra, torej v času ko ni snega. Snežne zaplate so sicer tolikšne, da morajo cesto plužiti s pomočjo GPS-a in posebnih plugov z rotirajočimi prvimi stekli.
- Za prevoz ceste je treba plačati dnevno vstopnico, ki poleti 2023 stane 40 evrov za avto ali 30 evrov za motor.
- Cesta je bila zgrajena leta 1934. Izraz cesta pa ji pravzaprav dela krivico, saj je (poleg naravnih znamenitosti) polna dodatnih doživetij, kot so muzeji, izjemni infocentri, visokogorska gostišča, tuneli, pohodne poti. V najbolj zaščitenih središčnih predelih pohodnih poti ni. Tam ima narava svoj popoln prostor za samoobnovo.
- Najvišja točka ceste Grossglockner je visoka 2571 metrov in se imenuje Edelweissspitze.
Google maps Izhodišče panoramske ceste Grossglockner s Koroške strani: Heiligenblut
Naš potep po cesti Grossglockner si oglejte v spodnjem videu na mojem Youtube kanalu.
Najlepša doživetja in znamenitosti visokoalpske ceste Grossglockner
1. doživetje ceste Grossglockner: Obiščite Hišo kozorogov v Heiligenblutu (Haus der Steinböcke)

Hiša kozorogov oziroma izvirno Haus der Steinböcke se nahaja na vstopni točki ceste Grossglockner s koroške strani v Heiligenblutu in je bila naša prva postojanka, preden smo se podali v park Visoke Ture. Zelo priporočam obisk pred vstopom v park. Gre namreč za izjemno informativen, na novo odprt center, v katerem pobliže spoznaš narodni park Visoke Ture in druge narodne parke po svetu ter zahtevno življenjsko visokogorsko okolje kozorogov, orlov, svizcev. Na otrokom zelo zanimiv in razumljiv način je predstavljeno, kako so se kozorogi in druge živali prilagodili na ta neizprosen svet.


Ste vedeli, da prvo zimo preživi le polovica mladičev kozorogov? Da jih pozimi najdemo le na južnih straneh? Da so zajci tu pozimi beli in poleti rjavi? Naučili se boste prebrati starost kozoroga, si ogledali osupljive posnetke zime na Grossglocknerju in se naučili, zakaj so kozorogi nekoč tu izumrli. Prebivalci so namreč verjeli, da imajo kozorogi super moči, da lahko v takšnem okolju preživijo, in so njihove posamične dele uporabljali za nikoli dokazane zdravilne učinke.


V Hiši kozorogov se lahko na krasni razgledni terasi na Heiligenblut in vrh Grossglocknerja tudi osvežite s sladoledom ali okrepčate s kosilom, preden se odpravite na grossglocknersko pustolovščino, ki je ni moč pozabiti, tako zelo te presunijo lepote narave.
2. doživetje ceste Grossglockner: naužijte se osupljivih razgledov med vožnjo
Heiligenblut, kjer boste kupili vstopnice v park in prešli vstopno rampo, se nahaja na nadmorski višini 1288 metrov, nato pa se bo pot začela vzpenjati in vstopili boste v povsem drug svet.






Četudi bi cesto zgolj prevozili brez postojank, bi vas osupnili razgledi na tritisočake, preštevilne ledeniške slapove, smaragdna jezera, čudovite gorske koče, dramatične stene, tunele. Ustavite na razglednih točkah, vdihnite zrak, opazujte neverjetno naravo, vzemite v roke daljnogled, skočite v sneg. In vselej, ohranjajte brezhibno čisto naravo.
3. doživetje ceste Grossglockner: obiščite razgledno ploščad Kaiser-Franz-Josefs-Höhe

Če imate čas na cesti Grossglockner obiskati le eno točko, potem naj bo to razgledna ploščad Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Tukaj zlahka preživite več ur, in, o bog, kakšen razgled! Takšen, da stopijo solze v oči. Ploščad je bila postavljena leta v čast habsburškemu cesarju Francu Jožefu. Ta je leta 1856 obiskal ta izvenzemeljsko čudovit kraj, ko tu seveda ni bilo še ničesar.


Zakaj je ploščad res vredno obiskati?
- Ker stoji na 2369 metrov nadmorske višine in nudi božanski neposreden razgled na dve izjemni znamenitosti – vrh Grossglocknerja (3798 m) in največji ledenik vzhodnih Alp Pasterze oziroma Pastirica, dolg kar sedem kilometrov.
- Ker si lahko v štirinadstropnem centru za obiskovalce ogledate kar 6000 let staro drevo, ohrajenu zaradi ledu, izveste več o izginjanju ledenika Pasterze, si ogledate več razstav, trenutno med njimi tudi razstavo Porschejev in prvi avtomobil, ki je leta 1934 prevozil cesto Grossglockner, ter še marsikaj zanimivega. Vredno obiska!



- Ker boste zagotovo opazili kakšnega svizca, ki povsem neboječe jemlje hrano iz rok obiskovalcev. In če boste pozorni, zagotovo tudi kakšnega kozoroga.

- Ker lahko iz bližnje zastekljene opazovalnice z daljnogledom opazujete kozoroge, pohodnike na vrhu Grossglocknerja ali si pobliže ogledate razpoke v ledeniku, globoke tudi do 80 metrov.


- Ker se lahko okrepčate na terasi bara z razgledom na največji ohranjen ledenik vzhodnih Alp. Nepozabno!
In previdno, razdalje so lahko v gorah resnično varljive. Pot do začetka ledenika je z razgledne ploščadi dolga kar dve uri. Le zdi se, da je ledenik povsem na dlani.
4. doživetje ceste Grossglockner: opazujte neprecenljiv živalski svet


Če ste pred vstopom na cesto Grossglockner obiskali Hišo kozorogov, vas utegne tukajšnji živalski svet še toliko bolj pritegniti in bolje ga boste razumeli. Vzemite si čas in pozorno opazujte okolico. Na kakšni skali ob cesti se prav radi proti nebu stegujejo svizci, kje višje v skalah se morda bodeta dva mlada kozoroga. Že v poletnem času se namreč borijo za samičke, kajti pozimi, ko je mrzlo in obilo snega, bi jim to vzelo preveč energije. Kozorogi sicer lahko dosežejo težo do 100 kg in živijo od 15 do 18 let. Tukajšnji pogosti prebivalci so tudi zajci in orli. S sabo imejte daljnogled, da si jih lahko pobliže ogledate. Če gredo z vami pasji prijtelji, jih imejte na vrvici.
5. doživetje ceste Grossglockner: zapeljite se do najvišje točke Edelweissspitze (2571 m)

Edelwieisspitze je najvišja točka, ki jo doseže čarobna cesta Grossglockner in je nikakor ne gre zamuditi. Ta točka je posebej zgrajen delček ceste s slepim, krasno tlakovanim koncem poti. Na vrhu je parkirišče, koča Edelweisshutte in razgledni stolp. Flora in favna sta tu zelo drugačni od tiste na ploščadi Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, okolje, gore se vidno spremenijo. Da pridete do točke Edelweissspitze, morate skozi tunel, ki vas popelje na salzburško stran ceste.

Pokukajte skozi daljnogled ali poskušajte s prostim očesom opaziti vhode v nekdanje rudnike zlata in srebra, ki so dandanes opuščeni. Nekoč pa so bili pomemben vir naravnega bogastva in mamljivi tudi za Rimljane. Pomislite, da so morali rudarji priti v rudnike, ko ceste Grossglockner še ni bilo. Dobro je vedeti tudi, da je tukajšnje območje narodni park, na katerem pohodnih poti izven ceste ni. Opazujete torej resnično povsem neokrnjeno naravo.
6. doživetje ceste Grossglockner: Fuscher Törl

Še ena znamenita točka ceste Grossglockner, od koder se odcepi pot na Edelweissspitze, je Fuscher Törl na 2455 metrov nadmorske višine, ki povezuje salzburško pokrajino Pinzgau s Koroško. Njen zaščitni znak je kamnit stolp, za katerim se cesta znova spusti v dolino. Na tem območju sta dve parkirišči, na prvem lahko kaj okusnega prigriznete v restavraciji Dr.-Franz-Rehrl-Haus. Odprl pa se vam bo tudi krasen razgled na zavoje ceste Grossglockner. Törl je bil nekoč cilj glavnih avtomobilskih in motociklističnih dirk (l. 1935, 1938 in 1939) pa tudi za motocikle v 21. stoletju.
7. doživetje ceste Grossglockner: skočite v sneg


Sneg sredi poletja je na visokoalpski cesti Grossglockner nedvomno zabavno doživetje za vso družino. Na primernem odseku poti ustavite avtomobil in … čas je za kepanje! S seboj imejte primerno obutev in kakšne dodatne suhe hlače. Sneg na cesti Grossglockner kraljuje vse od začetka novembra do konca aprila in takrat cesta ni prehodna, a tudi v vmesnem času, se, še posebej na salzburški strani, najdejo zaplata snega. Ste vedeli? Da lahko v obilici snega po dolgi zimi cesto odkopljejo in splužijo, uporabljajo GPS naprave, pa tudi posebne pluge z vrtljivimi prvimi stekli – te lahko vidite na fotografijah v informativnem centru Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Zanimivo!
8. doživetje ceste Grossglockner: uživajte v pristni avstrijski kulinariki – z božanskih razgledom
Če radi pojeste kaj dobrega in pristnega na izjemni lokaciji, je to nedvomno pravi kraj za okušanje lokalnih jedi, v kateri izmed številnih gostišč, koč in barov z neprekosljivim razgledom.


V novo odprtem gotstišču F.A.T. Mankei (Porsche) preizkusite domače zvitke, preste, pecivo, šunko, klobase, hren, salamo Schiacciata Piccante, kamember s tartufi, tirolski sir, alpski sir, slanino, ipd. ali preizkusite domače dobrote v koči Edelweissspitze, kjer lahko tudi prespite.
9. doživetje ceste Grossglockner: najemite vodiča ali si prenesite brezplačen multimedijski vodič

Sem eden tistih popotnikov, ki res radi sami raziskujejo lokacije, a koliko koristnega, zanimivega, uporabnega, informativnega, pomembnega znanja o visokoalpski cesti Grossglockner bi izpustili, če ne bi imeli ob sebi rangerke Heike, ki park pozna kot lasten žep. Koliko razlag tega, kar je bilo pred nami, smo pridobili, koliko opazili, kar sicer ne bi. Izvrstna vodička je obisk ceste Grossglockner in parka Visoke ture spremenila v pravcato pustolovščino za vso družino, in nas opozorila na marsikaj, kar bi sami spregledali. Zelo priporočam. Hvala, Heike! Prenesete pa si lahko tudi brezplačen multimedijski vodič Locandy app.
10. doživetje ceste Grossglockner: zaključite nepozaben dan v družinskem hotelu Römerhof


Kako prijetno je bilo po dolgem dnevu doživetij na cesti Grossglockner stopiti skozi vrata prijetnega družinsko vodenega hotela Römerhof v kraju Fusch, tik ob vznožju ceste na salzburški strani. Družina Scherer vodi hotel že 70 let, od letos že četrta generacija. In prav vse štiri generacije bivajo v njem. Hotel je dobil ime po rimski cesti, ki je nekoč tekla neposredno pred njegovimi vrati.






Krasna večerja z razgledom na okoliška gorovja, osebje, polno topline, igrala za otroke, ribnik, cvetoč vrt, notranji in zunanji bazen, pa savna, udobne postelje in zajtrk s pestro izbiro okusnih, dobrot. Bivanje v pristnem hotelu Römerhof, ki nosi štiri zvezdice, je res čudovito dopolnilo obiska parka Visoke Ture.
Uporabni napotki, preden se odpravite na visokoalpsko cesto Grossglockner
Preden se odpravite, je vsekakor smiselno:
- preveriti vreme. Odpravljate se v visokogorje, naj bo vremenska napoved lepa in brez neviht.
- vzeti s seboj primerna oblačila in obutev. Vetrovka ni nikoli odveč, dodatna oblačila tudi ne.
- potisniti v nahrbtnik daljnogled. Tako boste lahko opazovali živali in druge zanimivosti parka.
- razmisliti o najemu “rangerja” skozi park, s pomočjo katerega boste cesto toliko boljše spoznali.
- na pot kreniti z avtomobilom, ki zmore vzpon na 2500 metrov nadmorske višine.
- pregledati spletno stran Grossglockner.at in si narediti okviren načrt poti in ogledov na poti.
- si prenesti brezplačen multimedijski vodič Locandy App.
- urediti fizično karto ceste. Zanjo povprašajte v Hiši kozorogov v Heiligenblutu oziroma ob nakupu vstopnice v park.
Želim vam čudovito potovanje v Avstrijo!
Hvala avstrijski turistični skupnosti Austria info, ki nas je povabila na nepozabno pot po visokoalpski cesti Grossglockner v parku Visoke Ture.
Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in spodaj v novičniku. Hvala!
Preberite tudi:
Krimmlski slapovi in park Krimmler WasserWelten
Počitnice v Avstriji: Jezero Tristacher See