Sierra dei Giardini Sanja Macur benetke kavarna kava
Potovanja

6 mitov o Benetkah: pogosta prepričanja, ki ne držijo

Benetk, enega najlepših in najbolj obiskanih mest na svetu, se držijo številna zmotna prepričanja. Ta uporaben članek bo razbil marsikater (nehvaležen) mit o Benetkah.

Benetkam nekateri miti delajo krivico

Benetke mnogi spoznajo le v času karnevala, bienala ali v božičnem času in poletnem času, ko tja derejo množice obiskovalcev z vsega sveta, zato je eno najbolj pogostih zmotnih prepričanj, da je povsod v Benetkah vselej gneča. Roko na srce, to niti v času karnevala ne drži povsem.

Benetke, Sanja Macur Mark Berlič, potovanja s psom, Italija

Ker je v Benetkah statistično največ enodnevnih obiskovalcev, v enodnevnem obisku pa ni na voljo dovolj časa za bolj temeljito spoznavanje tega čudovitega mesta, sta pogosti tudi prepričanji, da je vse v Benetkah pregrešno drago in da Benetke nimajo zelenih površin. Na mojo veliko srečo sem imela v Benetkah priložnost občasno bivati in takrat sem pri sebi ovrgla marsikater mit. Prijetna spoznanja delim z vami v tem zanimivem članku. Uživajte v branju in stiskam pesti, da se naučite kaj zanimivega.

Najprej nekaj zanimivih dejstev o Benetkah:

  • Benetke ležijo na 118 otokih, imajo 150 kanalov in 400 mostov, Veliki kanal sicer prečkajo štirje mostovi (najbolj znan je most Rialto, še posebej lep razgled pa je z mosta Accademia)
  • V Benetkah ni avtomobilov (namesto avtomobilov in avtobusov vozijo ladje, imenovane vaporetto, namesto cest Benetke prepletajo kanali)
  • Otok Burano je poznan po buranski čipki in otok Murano po muranskem steklu.
  • Beseda ciao izvira ravno iz Benetk.
  • Z letošnjim letom so Benetke kot prvo mesto mesto na svetu uvedle vstopnino. Vstopnina v Benetkah je potrebna le ob najbolj obremenjenih končnicah in le za obiskovalce, ki tam ne prespijo.

1. Mit o Benetkah: Benetke so drage

Marsikaj je v Benetkah res zelo drago. Na primer parkiranje, vožnje z ladjami (vaporettom) (če nimaš rezidentske petletne vozovnice), kulinarična razvajanja na najbolj turističnih delih, večerja, pivo, vstopnice, ipd. Se pa da jesti, piti in nakupovati v trgovinah (na primer v Sparu ) tudi precej ugodneje kot na primer v Ljubljani in v drugih mestih.

Nekaj zelo luštnih in ugodnih lokalov boste našli v okolici terminala Fondamenta nove, več lokalnega prebivalstva in prijaznejših cen v predelih Dorsoduro, ceneje je tudi marsikje, če jeste in pijete pri stoječi mizi ali vzamete testenine ali pico v ” to go” lokalih. Teh v Benetkah ni malo. Če se vam zdijo kje cene astronomsko zasoljene, naredite korak vstran, v manj turistične ulice. Ena od priljubljenih beneških specialitet, Aperol Spritz, je lahko kje tudi za polovico cenejši kot v Ljubljani, kava v lokalni kavarni na Muranu ravno tako.

2. Mit o Benetkah: V Benetkah je vselej gneča

Zgornja fotografija je posneta v Benetkah v času karnevala. Benetke so toliko več, kot le trg Svetega Marka, ki je najbolj obiskan trg na svetu. In celo tam gneča ni tako velika, če Benetke obiščete med tednom ali v hladnejših mesecih (z izjemno decembra in februarja, ko se v Benetkah odvija beneški karneval). Obiščite soseske Dorsoduro, Arsenale ali prespite na steklarskem otoku Murano, kjer lahko uživate v umirjenih sprehodih, ko odpeljejo večerne ladje. Najboljši nasvet, ki vam ga lahko dam, če si želite bolj umirjenega obiska, je torej ta, da zavijete z glavnih ulic, raziščete tudi manj znane predele Benetk in se tja odpravite v manj turističnih mesecih.

Nakup ugodnega potovanja na znamenite otoke v okolici Benetk –> TUKAJ

3. Mit o Benetkah: Benetke nimajo zelenih površin

Seveda, Benetke niso zelena Slovenija, a imajo kar nekaj krasnih zelenih površin. Izvolite seznam najlepših vrtov:

  • Giardini della Biennale
  • Giardini Papadopoli
  • Giardini Marinaressa
  • Giardini Reali
  • Labirinto Borges
Labrinto Borges, Benetke
Labirinto Borges (Foto: Italia.it)
  • Serra dei Giardini
  • Beneško pokopališče
  • Parki na otokih Murano, Burano, Giudecca, Isola la Certosa, Lido, ipd.

4. Mit o Benetkah: V beneških kostumih so plačanci 

Niso. To je bilo zame eno res veliko presenečenje. Vselej sem menila, da gre za najete igralce. A med daljšim obiskom Benetk, ki sem jih spoznavala, ko je moj partner igral za muranski košarkarski klub, sem se od študentke Regine naučila, da so večinoma v kostumih pristni Benečani, na primer mož in žena, sorodstvo, ki se pokaže v družinskih kostumih – ti gredo iz roda v rod in nošenje le teh je domačinom v ponos.

Od kar to vem, gledam na njih drugače.

Opazujete, kako med sabo klepetajo in se pozdravljajo. Poskusite tudi vi, pozdravite jih in občudujte, kako elegantno se vam bodo priklonili. Če bi radi tudi sami spoznali, kako izdelani tradicionalen kos beneškega kostuma, beneško masko, se lahko se udeležite delavnice izdelovanja beneških mask.

5. Mit o Benetkah: Vožnja z gondolo je le za premožne

Ste vedeli, da je bilo nekoč v Benetkah deset tisoč gondol? Danes so te namenjene le turistom, domačini pa se prevažajo s privatnimi čolni in vaporettom (javni ladijski promet). Vožnja z gondolo velja vsekakor za nepozabno doživetje in nikakor ni cenovno nedosegljiva, saj si lahko gondolo tudi delite. Poglejmo cene. Vožnja v “deljeni” gondoli za pet oseb stane od 30 evrov na osebo, cena polurnega privatnega najema gondole (z gondoljerjem seveda), pa se dobi za okvirno 90 evrov podnevi in 120 evrov zvečer.

–> NAKUP VOZOVNIC ZA DELJENO GONDOLO

Še zanimivost: po zakonu morajo biti gondole črne. Po zakonu pa je v Benetkah tudi prepovedana uporaba koles in motorjev, zato se udobno obujte in pripravite na veliko hoje.

6. Mit o Benetkah: Poplavljanje Benetk je novodobni pojav

Tudi ni. Gre za naravni pojav acqua alta , povezan s plimovanje, ki se prvič v pisnih virih omenja v 6. stoletju. Benetke poplavi kar stokrat letno, pojav acqua alta pa je najmočnejši med oktobrom in januarjem. Voda se običajno dvigne nekje do 90 centimetrov, v ekstremnih primerih tudi do 140 cm. V času visoke vode so po Benetkah izpeljani označeni suhi koridorji. Benečani so sicer dobro opremljeni s škornji, obiskovalci pa lahko kupijo vrečke za čevlje, ki segajo do kolen

Na mojem youtube kanalu si v seriji Sanja v Benetkah oglejte pojav aqua alta na Buranu. Ne pozabite slediti kanalu.

V moji Youtube seriji Sanja v Benetkah se boste o tem čudovitem mestu, v katerem sem imela možnost občasno tudi bivati, ogromno naučili. Obljubim, da boste po ogledu serije na Benetke gledali povsem z drugega zornega kota.

Benetke, vaporetto, javni promet, prevoz, ladja, Burano, Venice boat tickets

Kje parkirati v Benetkah?

Večina obiskovalcev, ki v Benetke prispe z avtomobilom, se odloči za parkiranje na bližnjem otočku Tronchetto, kjer praktično ni drugega kot garažna hiša. Dnevne cene se gibajo od 28 evrov naprej, tedenske od 196 evrov naprej. Parkirišča v Benetkah je smiselno rezervirati vnaprej. —> REZERVACIJA: VENEZIA CENTER PARKING GARAGE (Tronchetto Parking, ex Isolanova Parking)

Vse ostale predloge za parkiranje v Benetkah in na beneškem letališču boste našli v članku Kako do Benetk najhitreje in najceneje? ali raziščite beneška parkirišča sami –> TUKAJ.

Vstopnice za oglede znamenitosti in prevoze po Benetkah kupite vnaprej

V Benetkah so vrste dolge in hitro se vam lahko zgodi, da zaradi gneče, še posebej spomladi in poleti ter v času karnevala in bienala, da ostanete brez ogleda znamenitosti, ki ste si jih želeli videti.

1. Vozovnice za prevozna sredstva (lokalne trajekte (vaporetto), avtobuse z letališa, gondole), ipd: enkratne, dnevne vozovnice in večnevne vozovnice – Kliknite TUKAJ.

2. Vstopnice za Doževo palačo in cerkev sv. Marka (glavne znamenitosti): kliknite TUKAJ

3. Ugodna potovanja na znamenite otoke okoli Benetk: Kliknite TUKAJ

Pridružite se mi tudi na družbenih omrežjih in v spodnjem novičniku. Hvala! In lepo se imejte v prečudovitih Benetkah.

Prijavi se na SANJAM. novičnik in na tvoj mejl bodo prispele le najboljše vsebine!
Hvala za zaupanje.



Share